Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Canlı yayında İlber Ortaylı'yı kızdıran söz

16.12.2014 00:43
Habertürk'te Tarihin Arka Odası programında ünlü tarihçi İlber Ortaylı ile Erhan Afyoncu arasında yaşanan Osmanlıca tartışması gerginliğe neden oldu.

Habertürk'te Murat Bardakçı'nın hazırlayıp sunduğu ve Erhan Afyoncu ile Nurhan Atasoy'un yer aldığı Tarihin Arka Odası programının son bölümünde, konuk ünlü tarihçi İlber Ortaylı ile Erhan Afyoncu arasında yaşanan Osmanlıca tartışması gerginliğe neden oldu.

 

"BUNLAR UCUZCULUK"

Yayın boyunca Ortaylı ve Afyoncu arasında yaşanan Osmanlıca tartışması Osmanlı kronikleriyle zirveye ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Osmanlıcayla ilgili sözlerini eleştiren ve bunları önemsemediği belirten İlber Ortaylı, Erhan Afyoncu'nun aksini söylemesi üzerine sinirlendi. Afyoncu, "Ne kadar matematik, fizik öğreniyorsa o kadar da Osmanlıca öğrenirler" sözleriyle Osmanlıca derselerini savunurken, İlber Ortaylı, "Öyle şey olmaz kardeşim. Böyle olmaz. Bunlar ucuzcu işidir. Ucuzculuk olmaz, bırak efendim. Böyle İngilizce öğretelim, hepiniz İngilizce biliyorsunuz... Piyano da öğreteyim sana bir çal da kaçayım! Her şeyin bir usulü vardır" dedi.

"HÜKÜMET PROPAGANDASINA MI GELDİNİZ?"

Programın ilerleyen dakikalarında ise Erhan Afyoncu, "Osmanlı kroniklerinin çoğu yeni harflere çevrildi. Bilmiyorsunuz" sözlerine tepki gösteren İlber Ortaylı, "Sen nereden biliyorsun?" diye sordu. Afyoncu'nun biliyorum üzerine "Biliyorum" demesi üzerine İlber Ortaylı, "Hangisi doğru düzgün çevrildi?" dedi. 

İlber Ortalylı, "Ben reklam arasında gideceğim, sinirim bozuluyor. Burada hükümet propagandasına mı geldiniz?" dedi.

Bu haber toplam 2326 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri