Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Canlı yayında Suriye hakkında şok iddialar

19.03.2013 13:41
Suriyeli Aktivist Dr. Abdulhalim Asfour Eroğlu ile Türk-Arap Araştırma ve Strateji Enstitüsü Başkanı Dr. Muhammed Adil, Gazeteci- Yazar Aslan Değirmenci’nin Kanal 5’de hazırlayıp sunduğu ‘Son gündem’ programının konuğu oldu.

 

 3. yılında Suriye Direnişinin değerlendirildiği programda son gelişmeler masaya yatırıldı.

Dr. Abdulhalim Asfour Eroğlu, Esed güçlerinin son dönemde özellikle yaralı muhalifleri tedavi eden doktorları vurduğunu, yaralı Esed askerlerinin ise İsrail hastanelerinde tedavi edildiğini açıkladı. Esed’in, cezaevlerindeki katilleri serbest bırakarak provokatif eylemler yaptırarak, muhaliflerin üzerine yıkma çabası içerisinde olduğunu vurgulayan Dr. Abdulhalim Asfour Eroğlu, Baas güçlerinin kimyasal silah kullanmaya başladıklarını da ifade etti. Esed güçlerinin kimyasal silah kullandıklarını belgeleyecek delillerin ellerinde olduğunu vurgulayan Eroğlu, istendiği takdirde delilleri dünya ile paylaşmaya hazır olduklarını vurguladı. Esed ailesinin Dubai’ye kaçtığını ifade eden Eroğlu, Beşşar Esed’in ise suikast korkusundan Rus gemilerine sığındığını da canlı yayında açıkladı. Dr. Muhammed Adil ise, “Suriye’de Müslümanların terörist gibi gösterilmesine anlam veremiyorum. Muhalifler şuan aslında Esed ile savaşmıyoruz. Esed güçleri çoktan yenildi. Muhalifler Esed yandaşı ülkeler ile savaşıyor. Herkesin bölgede farklı hesabı var. Muhalifler bu hesapları bozmak için mücadele veriyor. Derin planlar er ya da geç bertaraf olacak.
***
Vefa Yardımlaşma Derneği Başkanı Dr. Abdulhalim Asfour Eroğlu, “Suriye’de şuanda bir insanlık dramı yaşanıyor. Suriye gerçek bir felaket yaşıyor. Uçaklar her gün binlerce bomba bırakıyor. Esed’in askerleri hastaneleri okulları hedef alıyor ve katliamlar gerçekleştiriyor. Ambulansları vuruyor, özellikle doktorları hedef alıyor” dedi.

ESED ASKERLERİ İSRAİL’DE TEDAVİ OLUYOR
Esed’in, cezaevlerindeki katilleri serbest bırakarak provokatif eylemler yaptırarak, muhaliflerin üzerine yıkma çabası içerisinde olduğunu vurgulayan Dr. Abdulhalim Asfour Eroğlu, “Dahası Esed askerleri İsrail hastanelerinde tedavi oluyor, aynı hedef doğrultusunda birlikte hareket ediyorlar. Esed artık kimyasal silah kullanmaya da başladı. Delil arayanlar bize ulaşsın. Buradan uluslar arası arenaya sesleniyorum. Elimizde Esed güçlerinin halka karşı kimyasal silah kullandığını belgeleyecek deliller var. Hatta Türkiye’nin sınırına bile bu kimyasal bombalar düştü. Ancak dünya halen bu vahşete kör… Suriye’de petrol olsaydı dünya bu kadar duyarsız kalmazdı” dedi.

TÜRKİYE HALKINA MİNNETTARIZ
Türkiye’nin, Suriye’ye yaptığı yardımları başka hiçbir ülkenin yapmadığına dikkat çeken Eroğlu, “Türkiye, sağlık, eğitim alanında büyük yardımların yanı sıra gıda ve sığınma yardımında da bulundu. Yardımları ile halkımızın yanında olan Türkiye’ye minnettarız. Bir çok ülke yardım değil reklam derdinde. Ellerinde on battaniye diğer ellerinde kamera…” dedi.

TÜRKİYE ‘BABA’ ÜLKE
Eroğlu, Türkiye’nin her alanda Suriye’nin yanında olması gerektiğini belirterek, “Esed er ya da geç bu ülkeden gidecek. Suriye’nin Türkiye’ye ihtiyacı var. Belediyeciliği Türkiye’den öğreneceğiz, ekonomi, eğitimi ve sağlık çalışmalarını Türkiye’den öğreneceğiz. Türkiye bir baba ülke… Bu babalığı devam ettirmesi gerekiyor. Mesleki eğitime ihtiyacımız var. Suriye’yi yeniden inşa ederken, sizleri yanımızda görmek istiyoruz” diye konuştu.

ESED NEREDE YAŞIYOR?
Esed ailesinin Dubai’ye kaçtığını ifade eden Eroğlu, Beşşar Esed’in ise suikast korkusundan Rus gemilerine sığındığını öne sürdü. Eroğlu, “Esed köşeye sıkışmış durumda Rus gemisine sığındı. Çok yakında deşifre olacaktır. Ailesi, akrabaları ise çoktan Dubai’ye kaçtı. Aynı şekilde çok sayıda siyasetçi, general ve diplomatı da kendisini terk etti. Esed giderek yalnızlaşıyor” dedi.

DEVRİMİN ÖNÜNE EMPERYALİST ENGEL
Türk-Arap Araştırma ve Strateji Enstitüsü Başkanı Dr. Muhammed Adil ise, Arap baharının ardından ‘Batı’ya dost olan yöneticilerin yetkilerini kaybettiğini belirterek, “Bölgede yeni demokratik rejimler inşa ediliyor. Sıfırdan bir devlet kurmak elbette kolay değil. Artık Mısır’da, Tunus’ta batılı güçlerin dostları yok. Paris’ten Tunus’a telefon ile emir verilmiyor. Yeni rejimler halkın iradesini ortaya koyuyor. Bu nedenle batılı güçler Arap baharının önüne taş koymaya çalışıyor. Ayrıca İsrail, köşeye sıkışacağı için emperyalist ülkeler Arap baharını desteklemiyor. Suriye’de yaşanan tam budur. ABD, İsrail ve Fransa’nın oyunları bozluyor. Bu sebeple yürüyen arabanın önüne taş koymak niyetindeler” dedi.

MUHALİFLER SADECE ESED GÜÇLERİ İLE SAVAŞMIYOR
Dr. Muhammed Adil, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Suriye’de Müslümanların terörist gibi gösterilmesine anlam veremiyorum. Muhalifler şuan aslında Esed ile savaşmıyoruz. Esed güçleri çoktan yenildi. Muhalifler Esed yandaşı ülkeler ile savaşıyor. Herkesin bölgede farklı hesabı var. Muhalifler bu hesapları bozmak için mücadele veriyor. Derin planlar er yada geç bertaraf olacak. Unutulmasın ki Suriye’de muhalifler her kesimden oluşuyor. Halkı temsil ediyorlar. Hak ve halktan yana olanlar kaybetmezler.”

TÜRKİYE’NİN MİSYONU
Dr. Muhammed Adil gelecekte Türkiye ve Suriye halkının birlikte inşa edeceği bir yönetimin temelleri atıldığını söyleyerek, “Türkiye, Suriye’nin her zaman yanında yer alıyor. Gerek İstanbul’da yapılan konferanslarda gerek Suriye’de yapılan çalışmalar ile destek veriyor. Bu desteklerin yeni Suriye’nin inşası sırasında da yanında olmasını istiyoruz. Bundan da şüphemiz yok. Türkiye’nin yüklendiği misyon tüm Ortadoğu haklarının takdirini alıyor. Türkiye büyük devlet olmanın gereğini yerine getiriyor” dedi.

Bu haber toplam 2158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri