Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çarpıtmada Kendi Rekorunu Egale Etti

28.11.2012 12:04
Kimi yöneticileri ETÖ’den yargılanan Cumhuriyet gazetesi, ya okuma bilmiyor ya da okuduğunu anlamıyor. Sözkonusu başörtüsü oldu mu, çarpıtmada kendi rekorunu egale ediyor… MEB’in Kılık Kıyafet Yönetmeliği ancak bu kadar çarpıtılabilirdi…

Milli Eğitim Bakanlığı'nın dünkü Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren yeni Kılık Kıyafet Yönetmeliği, tek tip elbise dönemine son verirken, sadece imam hatiplilere başörtüsü serbestliği tanıyor. Diğer okullarda başörtüsü yine yasak…

Kız öğrenciler, imam-hatip ortaokul ve liseleri ile çok programlı liselerin imam-hatip programlarında tüm derslerde, ortaokul ve liselerde ise sadece seçmeli Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilecek.

OKUL İÇİNDE BAŞ AÇIK OLACAK

Yönetmeliğe göre, imam hatipler dışındaki okullarda, seçmeli Kur'an-ı Kerim dersi dışında başörtüsü yine yasak. Yönetmeliğin ilgili maddesi aynen şöyle: “Okul içinde baş açık, saçlar temiz ve boyasız olarak bulunur, makyaj yapamaz, bıyık ve sakal bırakamaz.”

SONU NASIL ÇARŞAF OLUYOR?

Yönetmelik bu şekilde iken, Cumhuriyet gazetesi bugün “Bunun sonu çarşaf” manşetiyle çıktı okurlarının karşısına.

Gazete üst başlığında ise “AKP bütün okulları imam hatipleştirecek kılık kıyafet yönetmeliğiyle türbanı resmen yasallaştırdı” iddiasında bulundu.

Oysa yukarıda aktardığımız üzere, yönetmelik başörtüsüne sadece imam hatip okullarında serbestlik tanıyor. Diğer tüm okullarda başörtüsü yine yasak.12 EYLÜL DÖNEMİNDE NASILDI?

Cumhuriyet, gerçekleri bu şekilde çarpıtırken, yeni yönetmeliğin 12 Eylül döneminden farksız olduğu görüşleri de gelmeye başladı. Nitekim 12 Eylül döneminde bile imam hatiplerde başörtüsü serbestti.

Darbecilerin başörtüsü ile ilgili uygulamaları şöyleydi:

"Başörtü okullarda yasaktır. Ancak İmam-Hatip liselerinde kız öğrenciler Kur'an-ı Kerim derslerinde başlarını örtebilirler."

Sadece Kur'an-ı Kerim dersleri için getirilen başörtü imkanı, tüm İHL'lerde isteyen öğrenciler için, tüm derslere fiilen şamil kılındı…

Habervaktim.com 

Bu haber toplam 3208 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri