Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Kısmet Erkiner: UEFA'nın kararı değişmez

24.07.2012 15:20
CAS’taki ilk Türk hakimi olan Kısmet Erkiner Fenerbahçelileri sevindirecek açıklamalarda bulundu.

UEFA Genel Sekreteri Infantino'nun, Şampiyonlar Ligi 3. ön eleme turu kura çekiminin gerçekleştirildiği gün yaptığı açıklamalar, Fenerbahçeliler'i endişeye sevkederken, çeşitli yorumlar da yapılmaya başlandı.

TAHKİM KURULU ÇOK İYİ BİR RAPOR YAZMIŞ

Biz de bunun üzerine konuyu CAS'taki ilk Türk hakimi olan Kısmet Erkiner'e sorduk. Erkiner, Arslan'ın aksine çok rahattı ve UEFA'nın bu saatten sonra karar değiştirmeyeceğini söylüyordu. Şike soruşturmasının başladığı ilk günlerde Fanatik'e yaptığı açıklamada, Türkiye'de mahkeme ve kurumların gerekçeli karar yazmayı bilmediği iddiasında bulunan Erkiner, bu kez Tahkim Kurulu için tam aksi bir görüş savundu. Kısmet Erkiner, "Tahkim Kurulu'nun gerekçeli kararını okudum. Sadece bugünkü kurulun verdiği değil, Tahkim'in geçmişten beri süregelen tüm benzer davalarda verdiği kararları, içtihatları gözetip, gerekçeli karara yazmışlar" dedi.

FENERBAHÇE AVRUPA'DA OLACAK

Erkiner şöyle devam etti: "Bununla da yetinmeyip, UEFA'nın bu gibi konularda daha önce verdiği çeşitli kararlara gönderme yapmışlar. Hukuki olarak çok tutarlı bir karar. UEFA, gerekçesi böylesine güçlü olan bir kararı kabul eder." Tahkim Kurulu'nun gerekçeli kararının 1000 sayfa olduğunu, ekleriyle bunun 10 bin sayfaya çıktığını ifade eden Erkiner, "Bu gerekçeli karar, tercüme edilip UEFA'ya gönderildi. Disiplin Kurulu da inceliyor. Bu incelemenin uzun sürmesinin altında kimse bir şey aramasın. Ekleriyle 10 bin sayfayı bulan bir kararı incelemek öyle kolay bir iş değil. Sonunda ne olur? Bence hiçbir şey olmaz. UEFA, gerekçesi güçlü olan bu kararı aynen kabul eder. Yani bu saatten sonra hiçbir şey değişmez" açıklamasını yaptı.

UEFA KARARINI VERMİŞTİR

Kısmet Erkiner, Fenerbahçe'nin, ön eleme turlarını geçtikten sonra bile Devler Ligi'nde gruplara katılmaktan men edilebileceği iddiaları içinse, "İlk turda elediği takım, 'Fenerbahçe o zaman men edilse, ben turu geçecektim' demez mi, diyebilir. Bu nedenle UEFA, böyle konularda çok hızlı karar verir. Bir kez daha söylüyorum, UEFA kararını vermiştir ve bu saatten sonra bir değişiklik olmaz" sözlerini sarfetti.

KISMET ERKİNER KİMDİR?

1942 İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Çeşitli kuruluşlarda hukukçu yönetici olarak görev yaptı. Galatasaray Divan Kurulu ve TMOK üyesi. Galatasaray Binicilik Şube Kaptanlığı ve hukuk müşavirliği görevlerinde bulundu. İstanbul Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. Spor Hukuku Enstitüsü Kurucu Başkanı. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Hukuk Kurulu Başkanı. Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) ilk Türk üyesi

Bu haber toplam 2464 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri