Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çatışmalar şiddetleniyor!

06.01.2014 00:24
Güney Sudan'da hükumet güçleri ile muhalif gruplar arasındaki çatışmaların artması üzerine, ülke genelinde çok sayıda sivil, BM'nin kontrolü altındaki kamplara sığınmaya çalışıyor.

Güney Sudan'da hükumet güçleri ile eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'a bağlı muhalif gruplar arasındaki çatışmaların artması üzerine, ülke genelinde çok sayıda sivil, Birleşmiş Milletler'in (BM) kontrolü altındaki kamplara sığınmaya çalışıyor.

Başkent Cuba'da bulunan 2 ayrı BM kampına gelen binlercesivil, kampın kapasitesinin dolduğu gerekçesiyle dışarda bekletiliyor.

Kamplara sığınan halkın çoğunluğunu Machar'ın da üyesi olduğu Nuer kabilesi mensuplarının oluşturduğu belirtildi.

Nuer kabilesinden Maria David, "Çatışmalardan kaçarak kampa ulaştığını, 3 gündür içeri girmek için mücadele ettiğini" söyledi.

BM kontrolündeki kampların önünde bekleyen binlerce kişi, temel insani ihtiyaçlarını buradan karşıladıklarını, kampların çevresinin daha güvenli olduğunu belirterek içeriye kabul edilinceye kadar buradan ayrılmak istemediklerini söyledi.

BM yetkilileri ise kampların kapasitesinin dolduğunu yeni sığınmacılar için yer açmaya çalıştıklarını ifade ediyor.

BM kampı yakınlarındaki mahalleye saldırı

Güney Sudan'da ordu birliklerinin başkent Cuba'da, BM kampı yakınlarındaki eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Riek Machar'ın da üyesi olduğu Nuer kabilesine ait mahalleye saldırı düzenlediği bildirildi.

AA muhabirine konuşan kamp sakinlerinden gazeteci Kim Gai, "Ordu birliklerinin kampın girişindeki bölgeye düzenlediği saldırıda 5 kişi yaralandı. Askerler kampa girmek isteyen Nuer kabilesi mensuplarına ateş açtı. Halk da askerlere karşılık verdi" dedi.

haber10

Bölgede çatışmalar sürerken, başkent Cuba

Bu haber toplam 1938 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri