Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"ÇATLASALARDA YERLİ OTOMOBİLİ YAPACAĞIZ"

19.04.2013 11:35
Koç'un yerli otomobil "ticari intihar" olur sözlerine Hükümetin iki bakanından sert tepki geldi. Zafer Çağlayan "çatlasalar da patlasalar da" yerli otomobili yapacaklarını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın istediği yerli otomobil için Koç Grubu'ndan gelen "rantabl değil, ticari intihar olur" sözlerine EkonomiBakanlarından tepki geldi.

Zafer Çağlayan, “Doğruysa Koç’u kınarım” derken, Nihat Ergün, “Önce ‘yerim dar’ sonra yenim dar’ olmaz. Oynamak istemiyorsan senin yerine başkası oynar” yorumunu yaptı.

Koç Holding CEO’su Turgay Durak’ın geçen hafta Başbakan Erdoğan’ın istediği ‘yerli otomobil’ için ‘Rantabl değil’ açıklamasının ardından önceki akşam Mustafa Koç’un ‘Yerli oto ticari bir intihar olur’ yorumu hükümetin tepkisini çekti.

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, “Mustafa bunları bizim anladığımız şekilde söylediyse, bu ne Koç’a yakışır, onu da kınarım. Böyle bir laf söylediyse maksadını aşmıştır” derken, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, “Bu işe gireceğini söyleyenler önce ‘yerim dar’ sonra yenim dar’ diyor. Oynamak istemiyorsan senin yerine başkası oynar” yorumunu yaptı

FAZLA NAZ AŞIK USANDIRIR
Türkiye Otomotiv Sektöründe 2. Ar-Ge Proje Pazarı ve Otomotiv Komponent Tasarım Yarışması’nın Bursa’da düzenlenen ödül töreninde konuşan Zafer Çağlayan, yerli otomobil konusunda özel sektöre de şarkı ile gönderme yaptı. Çağlayan, “Fazla naz aşık usandırır diye bir şarkı var. Sektör artık naz yapmayı bırakmalı ve Türkiye artık kendi otomobilini üretmeli. Türk otomotiv sektörü ve yan sanayi içinde bulunduğu pozisyonu da tersine çevirdi. Hafif ticariye de katma değeri yüksek olduğu için daha fazla güveniyorum. Güney Kore’den Çek Cumhuriyeti’nden ne eksiğimiz var? Otomobilin adı Ahmet, Mehmet veya Veli olmuş önemli değil” diye konuştu.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’un önceki gün yaptığı “Yerli otomobil, ticari intihar olur” açıklamasını da değerlendiren Çağlayan, “Ben de sanayici bir mühendisim. Tabi ki yurtdışı firmalarla göbek bağı olabilir. Biz de bu bağı koparmak için Türkiye’de yerli otomobilin üretilmesini istiyoruz. Koç bugünkü büyümesini Türkiye’ye borçlu. Türkiye’nin marka değerinden bütün şirketlerimiz faydalanıyor. Ben bu konuyu kendisiyle görüşeceğim. Bu lafı hangi şartlarda söyledi bilmiyorum. Eğer böyle bir laf söylediyse maksadını aşmıştır. Bu ifadeyi asla kabul etmem ona da yakıştırmam.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ise, Koç’un açıklamalarına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Biz sektöre, ‘siz yapın biz önünüzü açalım kardeşim’ diyoruz. Yani sektör, ‘Ben adım atmak istiyorum, yerimi açın’ dediği zaman biz yerini açıyoruz ama ‘yerim dar’ diyorsun, yerini açıyoruz, sonra da ‘yenim dar’ diyorsun. Bu da şunu gösteriyor. ‘Yerim mi dar, yenim mi dar’ tartışmasını bir kenara bırak. Senin oynamaya niyetin var mı yok mu? Onu söyle. De ki ‘Benim oynamaya niyetim yok.’ Hiç ‘Yerim dar, yenim dar’ deme. Oynamaya niyetin yoksa ‘Ben oynamayacağım’ dersin olur biter. Başkası oynar. Sen oynamazsan başkası oynar.”

ÇATLASALAR DA PATLASALAR DA YAPACAĞIZ

Türkiye'nin mutlaka kendi otomobilini yapacağını kaydeden Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Çatlasalar da patlasalar da yerli otomobili de yapacağız, helikopteri de uçağı da yapacağız" dedi.

Hürriyet/Habertürk

Bu haber toplam 2102 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri