Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çavuşoğlu: Aranan şüpheli Türkiye'deydi

12.01.2015 11:30
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa'da bir süpermarkete saldırı düzenleyen Amedy Coulibaly'nin kız arkadaşı Hayat Boumedienne'nin 2 Ocak'ta Madrid üzerinden Türkiye'ye geldiğini doğruladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransa polisi tarafından aranan, süpermarket saldırısının zanlısı Amedy Coulibaly'nin kız arkadaşı Hayat Boumedienne'nin Kadıköy'de bir otelde kaldığının ve 8 Ocak'ta Suriye'ye geçtiğini belirtti.

Çavuşoğlu, şüpheli hakkında bilgi elde edilir edilmez, henüz Fransa makamları sormadan bu bilgileri kendilerine ilettiklerini de vurguladı.

Fransız Le Monde gazetesi ve BFM televizyonu, şüphelinin 2 Ocak'ta Türkiye'ye uçtuğunu ancak 9 Ocak'taki dönüş biletini kullanmadığını iddia etmişti. Reuters'a bilgi veren bir Türk yetkili de Boumeddiene hakkında Fransa'dan gelen bir uyarı olmadığını, sonradan bilgi verdiklerini söylemişti. İsmini vermeyen yetkili, "Mobil telefon sinyalini 8 Ocak'ta tespit ettik. Şu anda Suriye'de olduğunu düşünüyoruz" demişti.

Fransız gizli servisi, genç kadının, saldırgan ile 4 rehinenin öldüğü market saldırısının hazırlığına yardımcı olduğunu açıkladı.

Fransız savcı François Molins, saldırıdan sonra düzenlediği basın toplantısında Yahudi marketine giren saldırganla, Charlie Hebdo dergisine silahlı saldırıyı düzenleyen Said ve Şerif Kouachi arasında yakın ilişki olduğunu belirtmiş ve polis tarafından aranan 26 yaşındaki Hayat Boumeddine'nin, yine polis operasyonu ile öldürülen Şerif Kouachi'nin kız arkadaşı Izzana Hamid ile geçen yıl yaklaşık 500 telefon görüşmesi yaptığının belirlendiğini söylemişti.

Bu haber toplam 1740 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri