Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çay ve kahveye de hile karıştı

11.06.2012 11:50
Bal, kıyma, et ürünleri ve peynir derken, hile yapılan ürünler arasına süt tozu da girdi. Kahveye konulan süt tozunun içine tebeşir katan sahtekarlar, küflenmiş çayları da piyasaya sürerek, sağlığımızla oynuyor...
Bal, kıyma, et ürünleri ve peynir derken, hile yapılan ürünler arasına süt tozu da girdi. Kahveye konulan süt tozunun içine tebeşir katan sahtekarlar, küflenmiş çayları da piyasaya sürerek, sağlığımızla oynuyor...
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın art arda açıkladığı gıda hileleri tüketicileri hayrete düşürürken, sahtekarlar, akla hayale gelmedik yöntemlerle tüketicileri kandırmaya devam ediyor. Hatta kandırmakla da kalmayıp, insan sağlığı ile oynuyor. Bal, kıyma, et ürünleri ve peynir derken, hile yapılan ürünler arasına süt tozu da girdi. Hilecilerin birçok kişinin kahvesine koyduğu süt tozuna teşebir tozu karıştırdığı ortaya çıktı. Uzmanlar tüketicileri 'markasız' ürün almamak konusunda uyarırken, özellikle merdivanaltı üretime dikkat çekiyor. "Süt tozuna tebeşir tozu karıştırıp maliyeti düşüren hilekarlar, pudra şekeri de kullanıyor. Tebeşir tozu kansere bile yol açıyor" diyen uzmanlar, ucuz ve markasız ürünlere şüphe ile yaklaşılmasını istiyor.
 
KARACİĞERİ BOZUYOR
 
Çayda da hile yapıldığını söyleyen uzmanlar, iyi çayın '2.5 yaprak' olarak tabir edilen filizden elde edildiğini belirterek, "Ancak körpe filiz yerine kart dalları da çaya karıştırıyorlar" diyor. Depolarda iyi muhafaza edilmediği için küflenen çaylar da piyasaya sürülebiliyor. Küflü çay özellikle karaciğere zarar veriyor.
 
KANSERE YOL AÇABİLİR
 
Tebeşir tozunun zararını İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. M. Murat Tuncer şöyle açıkladı: "Tebeşir tozu insan sağlığı açısından son derece tehlikelidir. Başta sindirim sistemi olmak üzere böbrekleri olumsuz etkiler. İleride kansere neden olabilecek olumsuzluklar yaratabilir. Alerjik rahatsızlıklara yol açabilir. Tebeşir tozunun süt tozu içindeki oranı ne olursa olsun, insan sağlığı için tehlikelidir. Solunum yoluyla vücuda girdiğinde de akciğerlere zarar verir."
 
KAYNAK: Takvim 
Bu haber toplam 5420 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , ,

adamin biri.
hasan
adamin biri ne demisti. paranin dini imani olmaz!!??bu din imanda hep turkiyeyi,mi bulur anlayan varsa soylesin.butun saftekarlar turkiyede!!??.turkler her halde seytana tas cikartirlar!!bazilari tabiiiii.
12 Haziran 2012 Salı 03:17
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri