Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çeçen Osaev'in cinayeti kamerada

İstanbul'da suaikaste uğrayan Çeçen liderlerinden Ali Osaev cinayetinin kamera görüntüleri olduğu ortaya çıktı.
Yenişafak'ın haberine göre, İstanbul'da 6 ay içindeki üç Çeçen lidere yönelik suikastler esrarengizliğini korurken, polisin elinde Ali Osaev cinayetinin kamera görüntülerinin bulunduğu öğrenildi. Polis, bir firmanın güvenlik kamerasından elde ettiği görüntülerdeki uzun saçlı şahsı arıyor

Zeytinburnu Gökalp Mahallesi'ndeki evine giderken apartmanın kapısında öldürülen Ali Osaev'in katilini güvenlik kamerasından belirleyen polis, soruşturmayı derinleştiriyor. Cinayetin işlendiği evin yakınlarındaki bir firmanın güvenlik kamerası tarafından kayıt edilen görüntüyü inceleyen polis, katil zanlısının uzun saçlı olduğunu belirledi. Güvenlik kamerası tarafından kaydedilen cinayet anında Osasev, apartmanının girişindeki merdivenlerden çıkarken, basamaklarda yüzyüze geldiği tetikçi tarafından yüzüne aldığı 4 kurşunla yaşamını yitirdi. Güvenlik kamerasından elde edilen görüntülerin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ndeki Foto Film Merkezi'nde incelemeye alındığı öğrenildi.

Polis, Osaev'in öldürülme biçimi ile Çeçen Albay Gazhi Edilsultanov ile İslam Canibekov cinayetleri arasındaki benzerlik dikkat çekti. Geçtiğimiz Eylül ayında öldürülen Gazhi Edilsultanov ile Aralık ayında öldürülen İslam Canibekov da tıpkı Ali Osaev gibi evlerinin önünde, eve girmeye çalışırken kendilerini takip eden tetikçiler tarafından öldürülmüştü.

SINIR DIŞI İDDİASI

Bu arada polis İstanbul'da kalan Çeçenleri mercek altına aldığı belirtildi. Yapılan incelemelerde Çeçenlerin İçişleri Bakanlığı'nın özel izni ile İstanbul'da kaldıkları tespit edildi. İstanbul'da bu izinle yaklaşık 500 Çeçen'in kaldığı ortaya çıktı. İstanbul'da benzer cinayetlerin bir daha yaşanmaması için sorun çıkarabilecek ya da hedef teşkil edecek çeçen komutanların sınır dışı edilebileceği ifade edildi.

RUSYA PARMAĞI

Kafkas Vakfı Kurucular Kurulu Başkanı Mehdi Nüzhet Çetinbaş, Çeçenistan dışındaki mültecilerin, Rusya'nın duyduğu rahatsızlık nedeniyle öldürüldüğünü söyledi. Çetinbaş, “Öldürülenlerin, Rusya'ya karşı savaşan ve önemli isimlerin olması dikkat çekici' dedi.

İnfaz edilen üçüncü Çeçen

Çeçenlere yönelik infazların son kurbanı Ali Osaev oldu. Cinayetlerin arkasında Rus gizli servisi FSB'nin olduğu iddia edildi. Osaev, İstanbul'da infaz edilen Çeçen Albay Edilsutanov ile Conibekov'un ardından, evinin önünde uğradığı saldırıda hayatını kaybeden üçüncü Çeçen mülteci oldu.
Bu haber toplam 2062 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri