Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cehalet Mi Yoksa Hakaret Mi

30.07.2013 15:07
Oyuncu Levent Üzümcü'nün gece yarısı attığı tweet birçok takipçisi tarafından Hz. Peygamber'e hakaret olarak algılandı.Cehalet Mi Yoksa Hakaret Mi

Üzümcü'nün "Aranda 1600 yıl fark olan bir adamla aynı zaman diliminde yaşamanın zorluğuna ilaç olur mu demokrasi?" yazılı tweeti ilk bakışta akla Hz. Muhammed'i (SAV) getirse de dikkatli bakıldığında Peygamberimiz'den önceki dönemi kastettiği görülüyor.

Burada iki sonuç ortaya çıkmakta. Ya Üzümcü Hz. Muhammed'in hangi dönemde yaşadığını bilmiyor, ya da gerçekten O'nu hedef almayıp ondan öncekiCahiliye Dönemi olarak adlandıralan, insanların putlara taptığı dönemi kastediyor.

Sonuç: Eğer bizim iyi niyetle baktığımız gibi Cahiliye Dönemi'ni kastetmişse Hz. Peygamber'e hakaret olduğunu söylemek çok fazla zorlamak anlamına gelir. Yukarıda da değindiğimiz gibi Hz. Peygamber'e bir atıf varsa Üzümcü'nün hakaret ettiğini yine söylemek zorlama olarak görülür.

Bu durumda kendisine bir ilkokul Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitabı tavsiye edildiğinde de bunu hakaret olarak algılamamalı.

 

Bu haber toplam 4406 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri