Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uzan'ın Motorola kabusu sürüyor!

14.12.2013 10:53
Motorola’nın Google, Microsoft, Yahoo ve AOL ile anlaşarak Cem ve Hakan Uzan kardeşlerin tüm e-mail yazışmalarını ele geçirip gizledikleri malvarlıklarını belirlemeye çalıştıkları ortaya çıktı.

Uzanlar’dan 2.5 milyar dolar alacağı olduğunu belirtip bununpeşine düşen Motorola ile Uzanlar arasında yıllardır devameden kavgada yeni bir gelişme yaşandı.

Geçen Eylül ayında Uzan Ailesi’nin Ürdün’de kurduğu paravanbir bankayla Avrupa’da işlem yaptığını tespit ederek 6 Avrupabankasına, ‘Uzanlar ve malvarlıklarıyla ilgili tüm bilgi vebelgeleri bize gönderin’ diye karar alan ABD’li yargıç Jed Rakoff‘un Uzan ailesini köşeye sıkıştıracak bir başka karar daha aldığı ortaya çıktı.

Motorola şikayet etti

2007 yılında Uzanlar’ın Motorola’ya 3.1 milyar dolar tazminat ödemesine hükmeden Rakoff’un, Motorola’nın ‘Tahsilat yapamadım’ şikayeti üzerine Motorola’ya Uzanlar’ın dünya genelindeki malvarlığını araştırmak için ‘istihbarat toplama’ yetkisi verdiği anlaşıldı.

Bu yetkiyle Motorola, başta Singapur, Ürdün, Hong Kong ve ABD olmak üzere birçok ülkede Uzanlarla ilişkisi olanşirketlerin Cem Uzan başta olmak üzere aile üyeleri ve Uzanlar’ın yöneticileriyle e-mail yazışmalarını ele geçirmek içingirişim başlattı. Amaç yazışmalar aracılığıyla Uzan Ailesi’nin gizlediği malvarlıklarını ortaya çıkarmaktı.

‘Uzan Properties’

Mart ve Mayıs aylarında Rakoff’un aldığı gizli kararlar Google, Microsoft, Yahoo ve AOL’e iletildi ve Uzan Ailesi’nin e-mail yazışmalarının tamamını Motorola’ya göndermeleri istendi. Motorola elde ettiği bilgilerle ‘Uzan Properties’ (Uzan malvarlıkları) ve ‘Uzan proxies’ (Uzanlar adına işlem yapan kişiler) listeleri oluşturarak mahkemeye sundu. Mahkemede Uzanlar’a ait olduğu belirlenen ABD içindeki malvarlıklarının açık artırma usulüyle satılarak elde edilen gelirinMotorola’ya aktarılmasına karar verdi.

Uzanlar FBI’a şikayet etti ama...

Motorola’nın bu girişimi sonrası Uzanlar hemen karşı atağa geçti. Cem Uzan ve Hakan Uzan kardeşler FBI’a, ABD Adalet Bakanlığı’na, New York Savcılığı’na ve Hong Kong’daki resmi kurumlara Motorola’nın aleyhinde, ‘yasadışıelektronik casusluk’ suçlamasıyla şikayette bulundu. Ancak yargıç Rakoff aldığı yeni kararla Uzan Ailesi’ninsuçlamalarının temelsiz olduğu kararına vardı. Rakoff, “Tipik Uzan taktikleriyle mahkemeyi oyalamaya çalışıyorlar.Motorola tamamen yasal bir şekilde Uzan Ailesi’nin malvarlığı hakkında bilgi toplamıştır. Eğer Uzanlar’ın buna bir itirazı varsa New York’a gelir mahkemeye sözlü olarak bu itirazlarını dile getirirler” dedi.

haber10

Bu haber toplam 2666 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri