Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemaat ikiye bölündü camide bu olur mu?

12.12.2013 13:35
Camiye bankamatik olur mu? Kimi" bunun ne işi var burda" diyor kimi ise...

Ankara'daki Sokullu Mehmet Paşa Camii'nin avlusuna kurulan bankamatik cemaati ikiye böldü. Kimi, "Faiz haram, bankanın camide ne işi var" derken, kimi de "Caminin selameti önemli, gelir camiye kalıyor"dedi.

Ankara'nın Çankaya ilçesindeki 50 yıllık Sokullu Mehmet Paşa Camii, songünlerde ilginç bir tartışma ile gündeme geldi. Sokullu Paşa Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği ile bir banka arasında yapılan sözleşmesonucu, Cami duvarının bir kısmı yıkılarak avluya bankamatik konuldu.

Ancak bankamatik Cami cemaatini ikiye böldü. Bankamatiğin cami imamından habersiz yapıldığı iddia edilirken, "Faiz lobisi buraya da mı girdi, faiz haram ve bu işi yapanın camide ne işi var" eleştirileri dile getirilmeye başlandı. Önemli olanın caminin selameti olduğunu düşünen bir başka grup cemaat ise "Neticede geliri camiye kalıyor, böylece daha iyiimkanlarda ibadet ediyoruz" diyerek bankamatiğe yeşil ışık yaktı.

Habertürk'ün haberine göre; Derneğin Muhasebecisi Etem Akkaya isebankadan aylık 800 lira kira aldıklarını, bunun cemaatin camiye yaptığı bir yıllık bağışa denk geldiğini belirtti.

Akkaya, "Tüm bankalara yazı göndererek çağrıda bulunduk, hepsininbankamatiğini cami avlusuna getireceğiz" diye konuştu.

HABERLER.COM

diyanet İşleri Başkanlığı vaizleri ise konuyla ilgili, "Bankalar faizle uğraşan bir müessese olduğu için çekingen olmakta fayda var" değerlendirmesini yaptı. 

Bu haber toplam 4488 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri