Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu anket cemaat ezberini bozacak!

06.04.2011 10:33
ANDY-AR'ın yaptığı araştırma, toplumun cemaatlerle ilişkisinin korku eksenli olmadığını ortaya koydu. İşte

Star gazetesinin ANDY-AR'a yaptırdığı 'Türk Toplumunda Cemaat Algısı' araştırması ezberleri bozdu. Araştırma, toplumun cemaatlerle barışık olduğunu ortaya koydu.

Araştırmaya göre dini sosyal bitelikli veya seküler cemaatler Türkiye'nin gerçeği. Dini cemaatler değişimle birlikte sivil toplum oluşumlarına dönüşüyor. ÇYDD, ADD ve Mason locaları da 'seküler cemaatler' olarak görülüyor.

Dini cemaatlerin mensupları arasında her siyasi görüşe sahip olanalr var. AK Parti tabanında cemaat mensuplarının oranı sanılandan daha düşük.

CHP'lilerin yüzde 45,3'ü cemaatlere karşı değil ama tasvip etmiyor. AK Parti ve MHP tabanları cemaatlere CHP ve BDP'ye göre daha fazla güven duyuyor.

Toplumun çoğunluğu cemaatlerin dışarıdaki insanlara baskı uyguladığını düşünmüyor. Baskı olduğuna inananların büyük çoğunluğu ise CHP seçmeni.

İşte anketten çarpıcı sonuçlar...

96500.jpg

110328_juholt_jpg.jpg

 

Star 

Bu haber toplam 3458 defa okunmuştur
Kim ne derse desin cemaatler var !!!
Derkan BERK
Önemli olan cemaatlerin sosyal katılımcılığı ve halkımıza faydalarıdır... Yoksa; haraca bağlanmış bir halk, eninde sonunda cemaati de istemez... Nur cemaatlerinde bağış sistemi var ama; bir zamanlar parlak olup da şimdi yıldızı sönen bir kısım haraç sever cemaat başkanları cemaatlerini yıldırdı usandırdı ve dağıttı sonunda cemaatlerini... Bunda bir ibret var yani... "Parayı al hizmet etme" kim buna razı olur ki??? Gülen cemaati de diğer tüm Nur cemaatleri de milletimizin beklentilerini karşılıyorlar ve eski Osmanlı onur ve kimliğine ihanet etmeksizin Türkiye'nin içeride/dışarıda başı dik olması için hizmet ediyorlar... Hepsinden Allah razı olsun... Bizlere dua etmek ve destek vermek düşer ancak...
06 Nisan 2011 Çarşamba 14:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
cemaat
abdulkahhar
cemaat ler hakkında bu kadar bilgiyi nasıl topladınız merak ediyorum ama bundan sonra eğer bir anket yapacaksanız gidin anketlerinizi cemaatlerin içlerinde de araştırın cemaatlerin dışında da laik bir ülkede cemaat devlet tarafından zor duruma düşürülüyorsa o cemaat hakkı savunuyordur eğer devlet cemaate hiç karışmıyorsa da o cemaat liderleri devlet için çalışan halkı pasivize edenlerdir CEMAAT KONUSUNDAN ÖNCE BU ÜLKENİN NEDEN DİNİ YOK BUNU DA ARAŞTIRIN SAYGILARIMLA
06 Nisan 2011 Çarşamba 13:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri