Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemaatçiler Bal’ı partiden kovacak!

21.02.2015 23:48
Genel Başkanlığını İdris Bal'ın yaptığı DGP'de sular durulmuyor. Partinin genel başkan yardımcıları ve il başkanlarının yüzde 90'ı Bal'ı indirmek için harekte geçti.

Kurulduğu günden bu yana parti içerisindeki muhalif seslerle gündeme gelen Demokratik Gelişim Partisi’nde (DGP) muhaliflerden yeni bir açıklama geldi. Yazılı basın açıklamasında birbirinde ilginç iddialar bulunuyor.

Demokratik Gelişim Partisi Teşkilat Başkan Yardımcısı ve MKYK Üyesi Ömer Akkoyun tarafından yapılan açıklamada Genel Başkan İdris Bal hakkında zehir zemberek sözler ve dikkat çekici iddialar yer aldı.

İşte o açıklamada öne çıkan bölümler:

BAŞTAN AŞAĞI YALAN!

Demokratik Gelişim Partisi Genel Başkanı İdris Bal 20 Şubat 2015 cuma günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bir basın toplantısı düzenledi. Baştan aşağı yalanlarla dolu bu basın açıklamasını yapan kişiyi muhatap almak doğru olmasa da kamuoyu ve partililerimizin doğru bilgilendirilmesi adına açıklama yapmak zaruri hale gelmiştir.

DANIŞMANLARIN MAAŞININ BİR KISMINI BAL MI ALIYOR?

İdris Bal’a soruyoruz. TBMM’nin maaşlarını devlet bütçesinden ödeyerek yasama faaliyetlerinde yararlanmanız için size tahsis ettiği, danışmanlarınızı nerede çalıştırdınız? Parti de mi Mecliste mi? Danışmanlarınızdan maaşlarının bir kısmını alıyor musunuz?

KİRLİ ELLERLE İŞBİRLİĞİNE GİRDİ

Kamuoyu bilmelidir ki; İdris Bal DGP’nin kuruluş çizgisi ve ilkesinden şu anda 180 derece dönüş yapmıştır. “Dürüstlük” dedi. Kendisi dürüst değil. “Şeffalık” dedi. Kendisi şeffaf değil. “Hukuk” dedi. Partide yaptığı çoğu uygulama hukuksuz. “İstişare” dedi. Ancak istişare yapmadan, partiyi, partiye hiçbir emeği ve katkısı bulunmayan Hayri Hisarcıklıoğlu ve Mehmet Yeşiltaş ile yönetme derdinde düştü. “Temiz eller” dedi. Başlangıç çizgisinden bu kadar sapması gösterdi ki, kirli eller ile işbirliğine girmiş.

PARTİNİN YÜZDE 90’INI BAL’I İSTEMİYOR! BAŞKANLIĞINA SÖN VERECEĞİZ

Kamuoyu bilmelidir ki; DGP’nin kurucularının yüzde 90’ı, Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK)’nın yüzde 80’i, İl Başkanlarının yüzde 90’ı, partilerinde İdris Bal’ı istemiyor. “Ben bu partiyi de partiler arası ittifakı da yok edeceğim” diyen İdris Bal’a, belli ki karanlık bir görev verilmiş. Karanlık görevini yerine getirirken yaptığı icraatlar ile de battıkça batıyor. Ancak Partimiz kararlarında tek yetkili kurul olan MKYK’mız iki Genel Başkan Yardımcımıza “Siyasi Partiler ile seçim ittifakı kurma görüşmeleri” konusunda yetki vermiştir. Tüm kurullarımız görevleri başındadır. İşlerini yapmaktadırlar. Partiler arası ittifakın gerçekleşmesi için elimizden geleni yapacağımız bilinmelidir. Kandırılmışız. Aldatılmışız. Kullanılmak istenmişiz. Şimdi de iftiraya uğruyoruz. Yapacağımız ilk kongrede ise İdris Bal’ın Genel Başkanlığına çoğunluk kararı ile son vereceğiz.

KAÇIRDIĞI KARAR DEFTERİ MECLİS’TE

Net Bilinmelidir ki; Ne tüzüğümüzde, ne de siyasi partiler yasasında, bir Genel Başkanın bireysel olarak, Genel Başkan Yardımcılarını görevden alma yetkisi yoktur. Sadece, Genel Başkan Yardımcıları aralarında görev değişikliği yetkisi bulunmaktadır. Bu sebeple Genel Başkan Yardımcılarımız ve Genel Sekreterimiz kanunen görevlerinin başındadırlar. Görevinin başında bulunmayan İdris Bal, Genel Sekreter odasında olması gereken karar defterini alıp, partiden kaçmayı tercih etmiştir. Daha sonra da, Genel Merkez’de kimsenin bulunmadığı anı kollayarak, habersizce, partinin resmi evrak ve dosyalarını TBMM’deki odasına götürmüştür. Parti Genel Merkezi olarak meclis odasını kullanmaktadır.

RUH SAĞLIĞI YERİNDE DEĞİL

Genel Başkanın partide Genel Başkan Yardımcısı ve MKYK üyelerini disipline gönderme yetkisi yoktur. Bu yetki Başkanlık Divanı ve MKYK’ya aittir. İdris Bal’ın “seni kovdum, attım, disipline verdim” şeklinde söz ve tutumları ruh sağlığı düzgün bir insanın davranışlarına benzememektedir.

İDRİS BAL KORKUTULDU

İdris Bal, MKYK toplantısında Genel Başkan Yardımcılarına, Selam Tevhid ve 17-25 Aralık soruşturma dosyalarının kapatılmasına yaptığı itirazlar ile TBMM Soru Önergelerini saf bir şekilde verdiğini söylemiştir. Bu konularda yanlış yaptığını, bu durumdan da sorumlu kişinin Teşkilat Başkanı olduğunu sözlerine eklemiştir. Bu sözler, İdris Bal’ın çok ama çok korkutulduğunun ispatıdır. Oysaki akademik titri Profesör olan ve her platformda Psikolojik savaş uzmanı olmakla övünen bir insan mahkemelere yaptığı itirazı, TBMM’ye verdiği soru önergelerini nasıl bilemez. Bu “U” dönüşü, bu değişim anlaşılır değildir.

GENEL MERKEZ’DE KİRALIK TABELASI

25 Gün önce açılış yaptığımız Genel Merkezimizin önüne yeniden asılan “kiralık” tabelası İdris Bal’ın partiye, partililere ihanetinin sembolüdür.

MEMLEKETİ KÜTAHYA’DA İL BAŞKANI BULAMADI

İdris Bal “silah çekti dediler” iftirası atmış. Biz “silah çekti” demedik. “Ceketinin altında, belinde takılı silahını, sürekli, belinden çekmeceye koymuştur. Bir süre sonra da çekmeceden alıp beline göstere göstere takmıştır. Bunu defalarca tekrarlamıştır. Bu esnada da, salondaki ittifak isteyen kişiler ile göz teması kurmak suretiyle sindirme girişiminde bulunmuştur” dedik. Ancak bu çağdışı davranış salonda bulunan kimseyi korkutamamıştır. Seçim ittifakı ve Olağanüstü kongre yapılması kararı çoğunluğun oyu ile alınmıştır.

İDRİS BAL PARTİDE ÜÇ KİŞİYİ TANIR

İdris Bal, “Teşkilat Başkanlığı 13 ili bana sormadan görevden aldı” demiş. Kamuoyu bilmelidir ki; İdris Bal’ın partide tanıdığı 3 kişi vardır. Hayri Hisarcıklıoğlu, Gazi Üniversitesi Öğretim üyesi Mehmet Yeşiltaş, Eski Emniyet Müdürü Bekir Tanrıkulu. Bunun haricindeki tüm kurucular MKYK üyeleri, il, İlçe Başkanları, Teşkilat Başkanının çalışmasıyla partiye gelmiştir. Teşkilat Başkanlığı atamasını yapmıştır. Hiç birini İdris Bal tanımaz. Daha Önce 5 il Başkanını Teşkilat Başkanlığı görevden alıp yerine, yeni isimleri atamıştır. O zor dönemlerde, İdris Bal her halde yumruk masaya nasıl vurulur bilmiyordu galiba. İranlılar ile yediği yemekten sonra, yaptığı çıkışlar onlardan “yumruk masaya nasıl vurulur” dersi almış olduğunu gösteriyor. Ayrıca önemli bir noktanın altını çizmeden geçemeyeceğiz. İdris Bal Kütahya Milletvekilidir. Kalesi olması gereken il Kütahya’da, il başkanı bulamamıştır.

PARTİYİ BIRAKIP GİDECEK Mİ?

Sn. Prof. Dr. İdris Bal’ın 3 ay sonra dokunulmazlığı kalkıyor. Acaba AKP iktidarından bir güvence alıp, makul şüphe den tutuklanmama garantisi karşılığında milletin umudu olan Demokratik Gelişim Partisini lağvetme taahhüdünde mi bulundu? Kendisi de Demokrat partiye geçip kenarda siyaset mi yapacak? Ey profesör! Genel başkanlık yapamayacaktın da bu milleti neden yüzüstü bıraktın?

Vesselam aldatıldık.

 

 

 

Bu haber toplam 1486 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri