Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemaat'in şoke eden KPSS tapesi!

27.03.2015 10:05
KPSS itirafçısının iddialarına göre deliller, ‘Format attınız mı bilgisayara’ diyerek karartıldı. İşte KPSS için şoke eden iddialar...

2010’da yapılan KPSS’de soruların sızdırılarak kopya çekilmesine ilişkin iddiaların odağındaki Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nin kurucularından Mehmet Hanefi Sözen’in dinlemeye takılan bir görüşmesinde “Format attınız mı bilgisayara? Berat (Koşucu) sağlamsa bize bir şey olmaz” diyerek delilleri karartmaya çalıştığı iddia edildi.

CEMAAT ELE GEÇİRDİ YANDAŞLARINA DAĞITTI

Cumhuriyet gazetesinden Alican Uludağ'ın haberine göre, serbest bırakılanlar arasında yer alan öğretmen Baki Saçı’nın itirafçı olduğu öğrenildi. Yalvaç ilçesinde otururken arkadaşı Turgut Özal Düşünce ve Hamle Derneği’nde çalışan Berat Koşucu tarafından soruların sınav öncesi kendisine gönderildiğini ileri süren Baki Saçı’nın Türk Ceza Yasası’nın 221. maddesi kapsamında “etkin pişmanlık”tan yararlandığı bildirildi. Saçı’nın ifadesinde soruları Cemaatin önceden ele geçirdiğini ve kendisine yakın kişilere dağıttığını anlattığı kaydedildi.

4 KİŞİ İTİRAF ETTİ

Savcılığın iddiasına göre 2010 yılındaki sınav öncesinde sorular, Turgut Özal Düşünce Hamle Derneği’ne geldi ve buradan çeşitli kişilere dağıtıldı. Soruşturma kapsamında suçunu itiraf eden kişi sayısının 4 olduğu öne sürüldü.

Organize ve Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü ekiplerinin, 15 ay süren çalışmaları sırasında “paralel yapı” adına “himmet” toplayan 4 kişinin de varlığı tespit edildi. Operasyon kapsamında gözaltına alınan K.B, B.C, S.S. ve B.S’nin örgüt adına yardım topladıkları öğrenildi. Toplanan “himmet”ler arasında 1816 koyunun da bulunduğu belirtildi.

2010 yılındaki KPSS sonrasında açılan soruşturma doğrultusunda delil olarak el konulan bilgisayara müdahale edildiği de tespit edildi. Söz konusu dönemde Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün bilişim suçları bölümünde görevli emniyet amiri Öner G’nin bilgisayarda bulunan sınav sorularını sildiği ve bilgisayardaki izleri de yok ettiği gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi.

CHP TBMM'YE TAŞIDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, KPSS skandallarını Meclis’in araştırmasını istedi. Ağbaba, ne kadar insanın hileyle kurumlara alındığının tespit edilmesi, KPSS’de soruların çalınmasının önlenebilmesi ve KPSS’yle ilgili gerçeklerin ortaya çıkarılması için gerekli adımların belirlenmesini istedi.

Bu haber toplam 1286 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri