Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemaatlerin sandık sırları! Hangi cemaat kime oy verecek?

27.02.2014 16:11
Siyasi krizlerin art arda yaşandığı Türkiye, bir ay sonra sandık başına gidiyor. Gözler ise cemaatlerde... Hangi cemaat kime oy verecek? İşte işin uzmanlarından çarpıcı analizler...

Gülen Cemaatinin yerel seçimlerde AK Parti'ye destek vermeyeceği konusunda artık herkes hemfikir.

Peki cemaat hangi partileri ve adayları destekleyecekler?

Diğer cemaat ve tarikatların oyları nereye gidecek?

Cemaatler konusunda uzman iki kalem Ruşen Çakır ve Ömer Şahin kritik soruların yanıtlarını verdi.

OYLAR EN GÜÇLÜ RAKİBE

Peki devletin kurumlarına sızdığı iddia edilen Cemaat'in etkisi sanıldığı kadar büyük olur mu?

Türkiye’deki cemaat ve tarikatları 'Ayet ve Slogan' kitabıyla da etraflıca anlatan gazeteci Ruşen Çakır'a göre, cemaat AK Parti'ye değil, AK Parti'nin karşısındaki en güçlü adaya destek vercek, Al Jeezara Türk'ün haberine göre, Ruşen Çakır değerlendirmelerini şöyle sürdürdü:

 “AKP’nin karşısında kim varsa onu destekleyecekler. Yani İstanbul’da Mustafa Sarıgül, Ankara’da Mansur Yavaş…AKP’den sonraki en kuvvetli isme yönelirler. Bazı yerlerde kendilerine yakın AKP’den adaylara da verebilirler.”

Cemaat-Hükümet kavgası henüz görünür hale gelmeden önce cemaat ve tarikatların oy tahminlerini yazan Ömer Şahin ise Cemaatin ‘homojen’ bir yapıya sahip olmadığına dikkat çekti.

“İçlerinde soldan isimler de var. Öğrenci bursundan katılıma kadar soldan isimler de destek veriyor. Ama yoğunluk olarak muhafazakâr kesim. Esnafıdır, öğrencisidir, iş adamıdır veya MHP’nin ve AKP’nin tabanı olacak kesimdir.”

Ama Şahin, Erdoğan’ın ‘Haşhaşi, çete, sahte peygamber" ifadelerinin Gülen grubunda onulmaz yaralar açtığının da altını çizdi.

GÜLEN CEMAATİNİN OYU NE KADAR?

Cemaatin oy oranı da tartışma konusu. Üye sayısı resmen kayıt altına alınmadığından sandığa yüzde olarak ne kadar etki edeceğini öngörmek zor. İktidara yakın isimler yüzde 1 diyor, cemaati tanıdığını savunan bazı isimler ise yüzde 10’a kadar çıkabileceğini düşünüyor. Ancak Ruşen Çakır’a göre sayının bir önemi yok:

“Cemaatin nüfuzu çok kuvvetli. Sizin 10 tane insanınız olur, iki tape yayınlarsınız iktidarın oy oranlarını iki puan düşürürsünüz - ki Cemaat bunu yapıyor. Tabii ki bir tabanı var ama medyasıyla, devlet içindeki örgütlenmesiyle geliştirdiği bir takım imkanlarla hükümeti zor durumda bırakıyor. Muhalefet partilerinin Başbakan’a indirdiği darbenin kat kat büyüğünü Cemaat kendi imkanlarıyla indiriyor.”

MENZİL AK PARTİ'YE OY VERİR

Peki diğer Cemaatlerin tercihi ne olur?

Ruşen Çakır’a göre, diğer cemaat ve tarikatlar sayıca Gülen Cemaati’nden fazla olabilirler ama ‘medyaları, okul sayıları yani güçleri ve etkileri Gülen’le kıyaslanamaz’.

Adıyaman’daki Menzil köyünden adını alan Menzil grubu biraz ön plana çıkıyor. Çakır bunu yeni şeyhin son dönemdeki atılımlarına bağlarken, “Menzil Dergâhı’nın Menzil’deki ana merkezinin hükümetle ilişkisi olduğu, bazı bakanların Menzil’den olduğu ve devletle ilişkisinin iyi olduğu söyleniyor. Menzil’in zaten geleneksel olarak belirli bir gücü, yaygın bir ağı vardır. Aynı zamanda şimdi yayıncılık gibi işlere de girmiş oldukları için biraz daha yapısallaşıyor. Şimdiki şeyhin oğlu, olayı böyle bir yere taşıyor” diyor.

Ömer Şahin de Menzil’in bazı bölgelerdeki yerel adaylar hariç genelde AK Partiy’ye oy vereceği görüşünde.

SÜLEYMANCILAR MESAFELİ

Şahin, önemli gruplardan İsmailağa Cemaati için de “O cemaatten tüm oylar AK Parti’ye gitmeyecek gibi görünüyor. Saadet Partisi İsmailağa Cemaati’nden güçlü bir şekilde oy alacak gibi” öngörüsünde bulunuyor. AK Parti kuruluşundan beri birçokcemaat ve tarikatın eklemlendiği bir parti oldu. Ancak özellikle bir grup var ki bunun dışında kaldı. Özellikle yurtlar konusunda Gülen hareketine rakip olan Süleymancılar AKP’ye mesafeliydi.

Ömer Şahin Süleymancıların 2014 tercihine dair “Gelinen noktada yine MHP’nin Süleymancılardan daha fazla oy alacağını gözlemlemek mümkün. Çünkü MHP Kütahya, Antalya gibi yerlerde bu gruba çok yakın adaylar gösterdi” görüşünü savunuyor.

IŞIKÇILAR'IN ARASI İYİ

Şahin, klasik bir cemaat görünümünde olmayan Işıkçılar’ın AK Parti’yle aralarının iyi olduğunu, bu grubun da iktidar partisine oy vereceğini düşünüyor. Geçmişte hep Demokrat Parti geleneğine sadık kalmış, Süleyman Demirel ve Doğru Yol Parti’sine yakınlığı nedeniyle eleştirilmiş Yeni Asya grubun DYP’nin artık Türk siyasetinden silinmeye yüz tutmasının ardından kime oy vereceği merak konusu. Ömer Şahin, Yeni Asyacıların 30 Mart tercihiyle ilgili, “Bu seçimde de sanırım adaya göre tercih yapacaklardır. Belki bazı yerlerde Saadet Partisi ve MHP’ye de oy verebilirler” tahmininde bulundu.

Kaynak:
Bu haber toplam 2420 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri