Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemil Bayık ABD'den yardım istedi

17.01.2016 00:46
Güvenlik güçlerinin son operasyonları ile çok büyük darbe alan terör örgütü PKK, ABD'den yardım istedi. Alman medyasına konuşan örgütün Kandil'deki elebaşı Cemil Bayık, ABD'yi stratejik ortak olarak gördüklerine vurgu yaparak, "Birine ihtiyacımız var. ABD

Terör örgütü PKK'nın Kandil'deki elebaşısı Cemil Bayık, Almanya'nın Die Ziet gazetesine verdiği röportajda ABD'den yardım istedi.

Son operasyonlarla çok büyük darbe alan ve köşeye sıkışan PKK'nın lideri Bayık, Türkiye ile barış istediklerini bunun için de "ortağımız" dediği ABD'nin devreye girmesini istedi.

Alman medyasına konuşan Bayık şu iddialarda bulundu: "Abdullah Öcalan bir anlaşma taslağı hazırladı ve bunu Türkiye hükümetinden kabul etmelerini söyledik. Kabul etmediği taktirde de bize açılmış bir savaş olarak değerlendiriyoruz, bunu asla kabullenemeyiz. Biz Türkiye'yle barış istiyoruz. Barış sürecinde birine ihtiyacımız var. ABD bunu yapabilir. Kobani'de ABD bizim ortağımız onlar da İŞİD'e karşı savaşıyor, bizde. ABD, yakın doğuda bizsiz siyaset yapamaz."

Avrupa içindeki PKK varlığının yararlı olacağı iddia eden Cemil Bayık, Kuzey koridorunu işaret ederek, "Eğer Kürtler Suriye bölgesinde daha güçlü olurlarsa Avrupa Rusya'ya olan enerji bağımlılığından kurtulabilir. Enerjinin Akdeniz'e giden yolu Rojova'dan geçiyor. Bu yol eğer garanti altına alınırsa Avrupa rahat bir nefes alır" iddiasında bulundu.

 
Bu haber toplam 1962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri