Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cemil Bayık'tan 'Çözüm'ü Zora Sokacak İddia

02.10.2014 14:49
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, Türkiye'nin IŞİD’i besleyip büyüttüğünü ve cesaretlendirdiğini önü sürdü.

Cemil Bayık, Kobanê’ye dönük saldırıları Ronahi Tv’ye değerlendirdi. “Aslında bu savaşın arkasında Türk devleti var” diyen Bayık sözlerini şöyle sürdürdü:

YPG'Yİ ENGELLEMEYE ÇALIŞIYORLAR

Daha Kobanê’ye dönük saldırılar başlamadan, Türk devlet yetkilileri Kobanê kantonunu tehdit etmişti. Demişlerdi kim Süleyman Şah’ı vurursa bizde onları vururuz. Süleyman Şah IŞİD’in elinde, Kobanê halkının elinde değil! Bu bir mesajdı... Yani eğer siz direnirseniz sizi vuracağız mesajıydı. Zaten trenlerle, Til Ebyad’a çok sayıda silah, cephane, tank, top taşıdılar. Türk devleti sınırdan zırhlı araçlarıyla YPG’nin araçlarına saldırıyor. YPG’nin hareket etmesini engellemeye çalışıyor, bu şekilde IŞİD’e yardım ediyorlar.

TÜRKİYE'NİN HEDEFİ KOBANE'Yİ İNSANSIZLAŞTIRMAK

Bayık, Türkiye'nin IŞİD’i besleyip büyüttüğünü ve cesaretlendirdiğini ve bunun basın tarafından çok kez deşifre edildiğini belirtti. 

Türkiye IŞİD ile Kürtlere darbe vurmak istiyor” diyen Bayık, bu saldırılarla Kürt halkının elde ettiği kazanımların ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini kaydetti. Böylece, Türkiye’nin Suriye ve Ortadoğu politikasında etkili olmak istediğini ifade eden Bayık, Türkiye’nin kirli ittifaklarının ortaya çıkmaması için IŞİD’e karşı koalisyonda yer almadığını belirtti. Türk devletinin IŞİD’i koalisyon ile pazarlık konusu yaptığını ifade eden Bayık, Türkiye’nin Kobanê’yi insansızlaştırarak, tampon bölge oluşturmayı hedeflediğini de ekledi.

Bu haber toplam 1694 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri