Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Avea Turkcell'i suçladı

04.03.2009 15:40
Avea Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, '55 TL'lik her yöne sınırsız' kampanyasında yaşanan sıkışıklığa dair soruları cevapladı. Anık port vermeyen Turkcell'i eleştirdi.

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, şirket geliri esas alındığında Avea'nın yüzde 24,2'lik artış ile 2008'de, 2 milyar 113 milyon TL gelir elde etme başarısı gösterdiğini bildirdi.

Avea'nın 2008 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında konuşan Türktan, son 3 yılda hem pazarda hızlı büyüdüklerini hem de toplam abone sayısını 2 katına çıkardıklarını ifade ederek, 2008'de toplam pazarın yüzde 7, Avea'nın ise yüzde 23 oranında büyüdüğünü kaydetti.

Şirket geliri esas alındığında ise, Avea'nın yüzde 24,2'lik artış ile 2008'de 2 milyar 113 milyon TL gelir elde etme başarısını gösterdiğini dile getiren Türktan, pazardan elde edilen gelir payını da yüzde 13,5'ten, yüzde 15,5'e yükselttiklerini bildirdi.

Türktan, 2008 yılında kazandıkları 2 milyon 280 bin net abone ile şu anda ''Türkiye'nin en çok tercih edilen'' operatörü olduklarını kaydederek, şunları söyledi:

''Cep telefonu aboneleri, rakiplerimizden çok, bizimle olmayı ve bizde kalmayı tercih ediyor. Abone başına konuşma dakikalarını ve elde ettiğimiz abone başına gelir oranını rakiplerimizle karşılaştırdığımızda, 'Türkiye'nin en çok konuşturan operatörü' unvanımızı koruyoruz. Bununla birlikte numara taşınabilirliğinin tek kazananı Avea oldu. Çünkü 3 Mart 2009 tarihi itibariyle rakamlara baktığımızda 690 bin toplam abone ve 416 bin net abone ile en fazla kazanan operatör olduk ve birinci sıraya yerleştik.''

- RAKİPLERİN TAKİP ETTİĞİ OPERATÖRÜZ -

Avea olarak ürün, hizmet ve tarifeleriyle, yaptıkları altyapı yatırımlarıyla, ''Rakiplerinin takip ettiği operatör'' haline geldiklerini ifade eden Türktan, ''Avea'yı daha da ileri taşımak için tüm gücümüzle bizi tercih eden ve edecek tüketicilerin faydası için çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' dedi.

Türktan, 2008 yılında 465 milyon TL altyapı yatırımı yaptıkları, son 4 yılda yapılan yatırımların 1,3 milyar dolara ulaştığını aktararak, Türkiye nüfusunu kapsama oranının ve Edge kapsamasındaki yaygınlığın yüzde 95'in üzerine çıktığını söyledi.

3G sonrasında da Edge kapsamasındaki yaygınlığın, veri transferindeki sürekliliği artıracağını vurgulayan Türktan, 2009 yılında da altyapı yatırımlarına devam edeceklerini kaydetti.

Toplantıda verilen bilgiye göre, Avea 2008'de 2007 yılına göre yüzde 23 oranında büyüme ile 12,2 milyon aboneye ulaştı. 2 milyon 280 bin net abone kazanan şirket, 2 milyar 113 milyon TL gelir ve yüzde 18,5 pazar payı elde etti.

Avea, 2007 yılına göre yüzde 46 artışla, 446 milyon TL operasyonel kar sağlarken, 2004-2008 yılları arasında 1,3 milyar dolarlık yatırım yaptı.

- 2008'DE PAZARINI BÜYÜTEN TEK OPERATÖRÜZ -

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, 55 TL'lik her yöne sınırsız tarifelerine bugün itibariyle bakıldığında hem içeriden hem dışarıdan gelen abonenin 300 bini aştığını bildirdi.

Türktan, Conrad Otel'de, Avea'nın 2008 performansı ve 2009 beklentilerine ilişkin düzenlenen toplantıda, sektörel gelir büyümesinde en fazla büyüyen ve 2008'de pazar payını yükselten ''tek'' operatör olduklarını belirtti.

Geçen yıl gerçek rekabetin piyasaya geldiğini ifade eden Türktan, ''Artık herkes daha çok konuşup daha az ücretlendirme ve daha iyi tarife ile piyasaya çıkma eğilimine girdi ki bundan da çok memnunuz. Tarifeler konusunda da liderlik yapıyoruz diyebiliriz'' şeklinde konuştu.

Yaptıkları yatırımlarla altyapılarını güçlendirmeye devam ettiklerini belirten Türktan, şebekeye bakıldığında 10 bin 203 baz istasyonuna ulaştıklarını kaydetti.

Numara taşınabilirliği konusuna da değinen Türktan, ''Numara taşınabilirliğinde tek kazanan operatör biz olduk diyebiliriz. Aslında her zaman dediğimiz bir nokta vardı; pazarda mutsuz aboneler, yeni yerler, yeni servis, yeni tarifeler arayan aboneler var diyorduk. Bu da onun bir göstergesi oldu. Avea hem toplam hem net taşımada birinci sıraya oturdu'' diye konuştu.

''İNCELEMEYE AÇIĞIZ''

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Türktan, ''Vodafone son tarife ile ilgili çapraz sübvansiyon ile ilgili bir açıklama yaptı ve bu konuda Kuruma başvuruda bulunduğunu söyledi. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?'' sorusu üzerine şunları kaydetti:

''Çapraz konuda... Onu araştırıyoruz. Biz her tarifeyi yaptığımız zaman kendi içinde bir kazanç marjı ile yapıyoruz. Yani hiç bir zaman 'bir tarifede kaybedelim öbür tarifede kazanalım' değil... Onun için rahatlıkla bu konuda incelemeye açığız. Onun müracaatları varsa tabii ki inceleme yapılacaktır ama çapraz sübvansiyon diye bir şey gündemde değil. Böyle bir konu gündemimizde yok. Yani çıkardığımız her tarifeyi 'bir abone kazanacak, artı biz de kazanacağız' diye her birine tek tek bakıyoruz.''

Bir gazetecinin Türk Telekom tarafından bakılarak çapraz sübvansiyon olabileceği konusuna ilişkin bir soru üzerine de ''Kesinlikle hayır. Öyle bir şey yok. Türk Telekom hakim durumdaki operatördür. Özellikle çok hassas davranıyorlar. Öyle bir konu yok'' şeklinde konuştu.

Türktan, numara taşınabilirliğine faturalı abonelerin geçip geçmediğine yönelik bir soruyu yanıtlarken de Avea'da önemli olan abone kitlesinin faturalı abone olduğunu vurgulayarak diğer tarafa bakıldığında faturasız abonelerin daha hızlı giriş çıkış yaptığını, kampanyaya göre hareket ettiğini söyledi.

Avea'nın özellikle faturalı abonelere ağırlık verdiğini belirten Türktan, abone başına kazanca bakıldığı zaman faturalı abonelerde bunun daha yüksek olduğunu, 2008-2009'un ilk iki ayı karşılaştırıldığında gerek tarife gerekse numara taşınabilirliği ile faturalı abone alışlarını artırdıklarını kaydetti.

Türktan, ''Numara taşınabilirliğine değdi mi bu hareket? Tabii ki değdi. Bunun kazancı tüketici açısından da çok önemli'' dedi.

55 TL'LİK HER YÖNE SINIRSIZ TARİFESİ

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Türktan bir gazetecinin Turkcell'in 65 TL'lik kampanyası size cevap mı? 55 TL'lik kampanyanıza ne kadar abone geldi?'' sorusuna da, Her Yöne Sınırsız kampanyasına başladıkları zaman talebin çok yoğun olduğunu ifade ederek konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Hızlı bir talep oldu. Aslında güzel bir gelişme... Bunun akabinde de lider operatör bize benzer bir tarife çıkardı. Aslında sektör açısından çok olumlu bir adım atmışız. İlk defa her tarafa bir tarife çıkarttık. Bugün itibariyle baktığımız zaman 55 TL'lik tarife ile hem içeriden hem dışarıdan gelen toplam abone 300 bini geçti.

Son günlerde bir sıkıntı oldu. O sıkıntı da niye yaratıldı? Baktığımız zaman bu tarife ile birlikte tabii ki alışkanlıklar değişti. Yeni geçenler özellikle lider operatör tarafında aramalarını çoklaştırdılar. Orada bir sıkıntı oldu. Ama bir kaç günlük bir sıkışma oldu. Trendlerde değişiklik oldu. Özellikle şunu gördük; lider operatörden bize geçen aboneler yoğun bir trafik yarattılar. Bu da aslında sektörün doğal yapısı ki ileriye dönük baktığımız zaman mutsuz aboneler yeni bir operatöre geçtiği zaman mutlu şekilde çok fazla konuşabiliyorlar. Demek ki biz başka ülke standartlarına da ulaşabiliriz. Bugün 180 dakikalar diyoruz. Bizim konuşmamız ortalama, bizim abonelerimiz aylık...Diğer operatörlerde 90-100-120-130 dakikalar var. Ama gidip baktığımız zaman bazı ülkelerde 500-600 dakika konuşmalar var. Demek ki sektör bir kabuk değiştiriyor. Bazı tarifelerle daha çok konuşmaya yöneliyor. Bu da rahatlıkla altyapı olarak da, yatırımlarla birlikte çözümlenen bir şey. Ama geçici bir sıkışıklık olabilir. 300 bin aboneyi geçti. Gayet de başarılı konuşan aboneler geçti.''

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Cüneyt Türktan, 2009'da şu andaki mevcut gelir üzerine yüzde 20-25'lik büyüme beklediklerini bildirdi.

Türktan, Avea'nın 2008 yılı finansal sonuçlarının açıklandığı basın toplantısında soruları yanıtlarken, yaşanan fiyat rekabetinin zarar getirip getirmeyeceği yönündeki soru üzerine, önümüzdeki günlerde ara bağlantı ücretlerinde düşüş beklendiğini ifade ederek, operasyonel karlılığın artığını söyledi.

Akıllı santrallerle maliyetleri düşürdüklerini ve teknolojiyle maliyetlerin düşürülmesi olanağı bulunduğunu vurgulayan Türktan, ''En verimli tarifeleri sunduğumuz düşünülürse, operasyonel bazda karlılığımız yüzde 46-49 arttı. Bu demektir ki daha marj var'' diye konuştu.

Avea Regülasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Anık, ''55 TL'lik her yöne sınırsız'' kampanyasında yaşanan sıkışıklığa ilişkin soru üzerine, 5 Şubat'ta başlayan kampanya çerçevesinde 9 Şubat'tan itibaren diğer operatörlerle resmi olarak haberleşip, onlardan port istediklerini ifade etti.

Anık, Turkcell'in bunu planladığını, kendilerine ilettiğini ve 5 Şubat'tan 27 Şubat'a değin isteklerinin yüzde 27'sini, Vodafone'un yüzde 83'ünü (bugün yüzde 100'ünü), Türk Telekom'un yüzde 91'ini karşıladığını kaydederek, Türk Telekom ve Vodafone'da görüşme trafiğinde sıkışma olmazken, port sayısı artırılmadığı için Turkcell'de sıkışıklık yaşanmaya başladığını anlattı.

Anık'ın verdiği bilginin ardından tekrar söz alan Türktan, kampanyanın başlamasının akabinde hızlı bir artış yaşandığını belirterek, diğer operatörlere 9 Şubat'ta port için müracaatlarını yaptıklarını hatırlattı.

Port istemenin teknik, karşılıklı bir süreç olduğunu ve port bağlamanın teknik olarak kolay bir işlem olduğunu anlatan Türktan, istekleri üzerine, Vodafone ve Türk Telekom'un yüzde 100'lere yakın port verebildiklerini aktararak, ''Demek ki diğer tarafta kapasite sıkıntısı var. Yüzde 20 yeterli değil'' dedi.

Türktan, kampanyanın rakamsal olarak etki ve müşteriye de memnuniyet getirdiğinin altını çizerek, ''Bu arada, bu altyapı sıkıntılarının çözülmesi için belli bir süre için durdurduk'' ifadesini dile getirdi.

Sözleşmelerinin ''açık ve net'' olduğunu, kampanyanın ticari amaçla kullanılmayacağını belirten Türktan, ''Bu kampanyaları biz tüketiciler için yaptık. Ticari kampanyalarımız farklı'' diye konuştu.

Kampanyada kendi şebekelerinin eksikliğinden kaynaklanan bir sıkıntı bulunmadığını dile getiren Türktan, kapasitelerinin müsait olduğunu söyledi.

''GELİR OLARAK İKİNCİ OPERATÖRE ÇOK YAKLAŞTIK''

Cüneyt Türktan, bu yılki hedeflerine ilişkin olarak da şunları söyledi:

''Gelirlere baktığımız zaman, büyüme hedefi yüzde 20-25'lik büyüme bekliyoruz şu anki mevcut gelir üzerine. Yani eşdeğeri 2,5-2,6 milyar TL gibi bir hedefimiz var. Operasyonel gelir marjı 2008'de yüzde 21'di. Hafif iyileşme bekliyoruz. En az bu seneki kadar, ki daha üstünde yatırım yapmayı düşünüyoruz. Artı lisans bedeli var, 214 milyon avro... Karşılaştırma yaptığımız zaman 214 milyon avro hariç, 2008'de yaptığımız yatırımdan daha fazla yatırım yapmayı bekliyoruz.''

Türktan, bugün dünya piyasasında çok sıkıntı olduğunu, altyapı fiyatlarını çok cazip oranlarla alma olanakları bulunduğunu, buna finansal paketin de dahil olduğunu kaydetti.

Abone başına gelirde tarifelerden dolayı düşüş beklediklerini ifade eden Türktan, abone sayısında en az yüzde 15'lik büyüme hedefleri bulunduğunu belirtti.

Türktan, 2008 yılı son çeyreğine bakıldığında gelir payında ikinci operatöre yüzde 13'lü bir yaklaşma olduğuna dikkati çekerek, ''Gelir olarak ikinci operatöre çok yaklaştık. Sıkı bir rekabet olacak yıla benziyor ama bu hızla devam edersek 2009 içinde gelir açısından niye ikinciliğe oturmayalım?'' diye konuştu.

2009 istihdam hedeflerine ilişkin bir soru üzerine Türktan, hiç kimseyi çıkarmayı düşünmediklerini, istihdamlarının devam ettiğine dikkati çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Üstelik istihdam artarak da devam edecek, ama çok büyük bir artışla değil yine yüzde 10 civarlarında bir istihdamımız artacak. İstihdamın geldiği nokta, bizden başka firmalara giden... Baktığımız zaman, geçen yıl (yeni) 700 kişi istihdam etmişiz. Bunun 500 kişisi başka firmalara gitmiş, yani 400-450 kişi istihdam var ama bu net artış değil, gidenin yerine ikame edilmesi... 450-500 kişi istihdam yaratılacak normal nedenlerle gidenlerin, transfer olanların yerini doldurmak için 450-500 kişilik bir şey, ama net artış değil.''

''KÖTÜ BİR TARİFE OLSA LİDER OPERATÖR BİZİ TAKİP ETMEZ''

Avea Üst Yöneticisi (CEO) Türktan, ''sınırsız'' tarifesine ilişkin bir soruya, ''Zarar eden bir tarifeyi geçmeyiz'' karşılığını vererek, söz konusu tarifede başta aşırı kullanım olsa da zamanla dengelenme olduğunu söyledi. Türktan, ''Kötü bir tarife olsa lider operatör bizi takip etmez'' dedi.

Yurt dışında yatırıma ilişkin bir soru üzerine Türktan, ana hissedarları Türk Telekom'un satın alma çalışmaları içinde mobil kısım olursa, yönetim olarak buna destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Türktan, 3G konusunda herkesin yatırıma hazır olduğunu vurgulayarak, ''Belirli bir zamanda çıkacak. Yalnız, dün duyduğum bir haber, galiba 1 ay lisans parası almada gecikme var diye dün Ankara'da duyduğumuz bir şey var. Hafif bir gecikme var'' dedi.

Avea olarak lisans parasını vermeye hazır olduklarını ifade eden Türktan, ''En önemlisi 3G'de vergilerin düşmesi oldu. Sektör açısından çok önemli bir gelişme özellikle 3G'nin başlamasına çok büyük katalizör olacak diye düşünüyorum'' diye konuştu.


Kaynak:
Bu haber toplam 1616 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri