Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Bu uygulamayla isteyen istediğini dinliyor!

15.08.2012 17:02
Cep telefonunuza gizlice kurulan bu uygulamayla hem konuşmalarınız hem bulunduğunuz ortam dinlenebiliyor. Bu kadar da değil. Uygulamayla hem mesajlarınız okunuyor hem de telefon rehberiniz görülebiliyor.
İzmir merkezli 3 ilde, internet üzerinden cep telefonu dinleme programı sattığı iddia edilen suç örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda, site sahibinin de aralarında bulunduğu 6 kişi gözaltına alındı.
 
30 Aralık'ta bir kadının sevgilisi tarafından telefonunun dinlendiğinden şüphelenmesi ile başlayan soruşturma inanılmaz bir 'casusluk' olayını ortaya çıkarttı.
 
Cep telefonunuza gizlice kurulan bu uygulamayla hem konuşmalarınız hem bulunduğunuz ortam dinlenebiliyor. Bu kadar da dedğil. Uygulamayla hem mesajlarınız okunuyor hem de telefon rehberiniz görülebiliyor.
 
Cep telefonlarına yüklenen program ile hem telefon sahibinin tüm konuşmalarının dinlenebildiği hem de ortam dinlemesi yapıldığı anlaşıldı. Daha vahimi bir çok kişi bu programı alarak kullanmaya başlamış.
 
İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları Şubesi ekipleri, sevgilisinin dinlemesinden şüphelenen şikayetçinin telefonuna “Sanal Casus” adlı internet sitesinden satın alınan bir casus programın yüklendiğini belirledi ve söz konusu siteyi takibe aldı.
 
MESAJLARI DAHİ ANINDA GÖRÜYORLAR
 
Casus programı internet üzerinden açık bir şekilde pazarlayan firma iPhone'lar da dahil bütün cep telefonları için özel program yapmış.
 
*Bu program ile dinlenen kişinin telefonu çaldığı anda konuşmayı kesintisiz dinleyebiliyor. Kişi dinlendiğini asla anlamıyor.
 
*Gelen mesajları okuyabildiği gibi kimden geldiğini görebiliyor.
 
*iPhone'a yüklenen ve programlar içinde görülmeyen bu dinleme yazılımı ile ortam dinlemesi de yapılıyor.
 
*Kişiye gelen maillerin tamamı görülüyor.
 
*Telefonu kullanan kişinin bulunduğu yer dahi anında bildiriliyor.
 
*Dinleme yapan kişi telefona mail yoluyla ulaşıp ayarlarında istediği değişikliği yapabiliyor, programı aktif ya da pasif hale getirebiliyor. Program 1.900 TL gibi bir rakamdan satılıyor.
 
Yılbaşından bu yana 21 ilden 52 kişinin, casus program satın alıp 55 kişiyi dinlettiğini tespit eden ekipler, aynı süreçte site sahibi ile birlikte hareket eden B.K. (26), F.K. (28), B.K. (21) ve M.D'nin (16), “nosleep” ve “uslanmaz” gibi takma isimlerini kullanıp, yerli ve yabancı bine yakın internet sitesini hacklediğini belirledi.
 
BEREN SAATİ DE HACKLEMİŞLER
 
Bunun üzerine ekipler, İzmir, İstanbul ve Bursa'da eş zamanlı düzenledikleri operasyonda, internet sitesi sahibi O.G. (36) ile B.K, F.K, B.K, M.D. ve S.K'yi (22) gözaltına aldı.
 
Hacklenen internet siteleri arasında Beren Saat'in hayran sayfası ile Ak Parti Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Ak Parti Düzce Milletvekili Osman Çakır, Ak Parti Yozgat Milletvekili Yusuf Başer, CHP İzmir İl Teşkilatı, MHP Yenişehir İlçe Teşkilatı, Ak Parti Kurtalan ve Keçiören ilçe teşkilatları, Atılım Üniversitesi, Beykent Üniversitesi, Kırıkkale Valiliği, Elmalı Müftülüğü, Kocaeli Gençlik Spor İl Müdürlüğü, İzmir Ticaret Borsası'nın internet sitelerinin yer aldığı öğrenildi.
 
CASUS PROGRAMLA ORTAM DİNLEMESİ DE YAPILIYOR
 
Yetkililer, suç örgütünün, telefonlara yüklenen ve tespit edilemeyeceği ileri sürülen casus programlarla, telefon konuşmalarının yanı sıra ortam seslerini dinleme, arama bildirimi, mesaj içerikleri, yer tespiti ve rehberdeki kişilerin öğrenilebileceğini belirtti.
 
5 DAKİKA İÇİNDE KURULUYOR
 
Casus programın 5 dakika içinde kurulabildiğini kaydeden yetkililer, suç örgütünün, istenmesi durumunda program yüklü halde telefonu gönderdiğini, alıcının da dinleme yapmak için telefonu hediye ettiğini bildirdi.
 
SEDA SAYAN'IN PROGRAMINA DA ÇIKMIŞ
 
İnternet sitesi sahibinin, 2009 yılında ulusal bir kanalda Seda Sayan'ın programına çıktığını, ayrıca bazı internet sitesi ve gazetelerde konuyla ilgili açıklama yaptığını ifade eden yetkililer, örgütün, yılbaşından bu yana program satışıyla, 500 bin liraya yakın gelir elde ettiği tahmininde bulunduklarını bildirdiler.
 
“Bilişim sistemine izinsiz girme, haberleşme gizliliğini ihlal, kişiler arasında konuşmanın rızaları olmadan bir aletle dinlenmesi” suçlamalarıyla gözaltına alınan zanlıların sorgusu sürüyor."
 
Kaynak:
Bu haber toplam 4194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri