Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çeteleri kim yönetiyor?

08.11.2011 00:08
Kritik davaların avukatı hukukçu emekli Albay Durmuş Türemen, kritik dönemlerde şiddet olaylarının tırmanmasının tesadüf olmadığını belirterek, hiç deşifre olmayan illegal bir yapı hakkında konuştu.

ASLAN DEĞİRMENCİ/ ANKARA-
 

 

Emekli Albay Durmuş Türemen, ‘Milat’a konuştu. En fazla şehidin verildiği ileri üs bölgeleri ile kaçakçılıkla mücadele için kurulan, ancak daha sonra terörle mücadelede de kullanılan korunaksız karakolların kaldırılması konusunda Genelkurmay çalışmalarına devam ederken emekli Albay Durmuş Türemen’den konu hakkında önemli açıklamalar geldi.

Karakolların alt yapısı iyi hazırlanmalı

“Sürekli hareket halinde olan kuvvet yapısına geçilmeli” diyen Türemen, “Karakolların yerlerinin belirlenmesi özel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Olası asayişsizlikleri önleyecek, birbirini destekleyecek, ulaşımı kolaylaştıracak aynı zamanda tehdit unsurlarının kanalize edecek şekilde olmalıdır. Herkes görüş bildiriyor ama asıl olan bu işi üstlenecek, yönetecek ekibin yeteneği, güvenirliği önemlidir. Artık hataya tahammül yok. Mevcut sistemde arazide korunaksız karakollar, bu karakolları korumak için 40’ar askerden oluşan üs bölgeleri, bunların güvenliği için daha az asker ve korucudan oluşan emniyet noktaları bulunuyor.
Bu tamamıyla değişmeli” dedi.

Asker ile terörle mücadelenin yapılmasının hata olduğunu savunan Türemen, “Terörle mücadele yapacak olan unsurlar TSK olmaz. Tamamen özel inisiyatifli, özel yetişmiş ve bağımsız hareket edebilen birimler eliyle yapılmalıdır. Bu birimlerin başındaki kişiler olağanüstü yetenekli şahıslar olmalıdır. Bu çok katılımlı şura ile tartışıp, çalışma grupları belirlenmeli, planlama ortaya koyulmalıdır” diye konuştu.

Karanlık el deşifre olacak

Kritik dönemlerde şiddet olaylarının tırmanmasının tesadüf olmadığını vurgulayan Türemen, çok önemli deşifrelerde de bulundu. Türkiye’de kısmen deşifre olan derin yapıların çok daha üstünde oluşumların olduğunu vurgulayan Türemen, “Bu yapı çete değil tüm çeteleri kullanacak bir yapıda illegal güç. Ne milli ne de yerli… Ergenekon ve Balyoz gibi soruşturmalarda bu yapının sadece 2. adamları deşifre oldu. Bunları besleyen, destek sağlayan Güneydoğu ve yurtdışı ayağına hiç ilişilemedi. Buna ulaşıldığı takdirde merak edilen tüm 1 numaralar açığa çıkar. 1 numaranın kullandığı tüm çeteler de çöker. Bu yapı çöktüğünde içeride ve dışarı da yaşadığımız kritik sorunlar kendiliğinden çözülür. Öyle bir soruşturma başlar ki, basından, iş dünyasına kadar deprem meydana getirir. Bu deprem de yakın. Kritik dönemlerde meydana gelen şiddet olaylarının karanlık arka planı çözülecek. Herkes bu olayların tesadüf olmadığını ve görünmeyen ele büyü hizmet sağladığını görecek ” dedi. 

Bu haber toplam 2432 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri