Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ÇEV Suçu Devlete Attı

19.03.2013 01:04
Çağdaş Eğitim Vakfı, Akit’in ortaya çıkardığı “bina peşkeşi”yle ilgili skandal bir savunmada bulundu. ÇEV Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Güsar, “Eğer bir usulsüzlük varsa bunun sorumlusu devlettir” diyerek, suçu devlete attı.

ETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı çıkınca Amerika’ya kaçan ve halen firari olan Gülseven Yaşer’in kurucusu olduğu Çağdaş Eğitim Vakfı, Akit’in ortaya çıkardığı “bina peşkeşi”yle ilgili skandal bir savunmada bulundu.

ÇEV Yönetim Kurulu üyesi Yusuf Güsar, Akit’in konuyla ilgili soruları karşısında, topu devlete attı. Güsar, İstanbul’un göbeğinde bulunan 4 katlı Hazine malının ihale de yapılmaksızın yıllık 300 TL gibi göstermelik bir ücrete kiralanması skandalıyla ilgili “Eğer bir usulsüzlük varsa bunun sorumlusu devlettir” savunmasında bulundu.  

PEŞKEŞİ AKİT DEŞİFRE ETMİŞTİ

Akit’in ifşa ettiği rakamlar, sonraki yıllarda bu miktarın yine çok komik oranlarda artırıldığını gösteriyordu. Zemin katla birlikte 4 kattan oluşan sözkonusu bina İstanbul Beyoğlu’nun Kocatepe Mahallesi’nde bulunuyor. 2000 yılı için 300 TL olarak belirlenen yıllık irtifak hakkı bedeli, diğer irtifak haklarında olduğu gibi sözleşmesine “bedelin 3 yılda bir güncelleneceğine” ilişkin hüküm konulmadığı için, yıllar geçtikçe reel olarak erimiş ve 2011 yılında Vakıf tarafından Hazine’ye sadece 1.276 TL ödeme yapılmış.

SKANDALLAR DİZİSİ

Kamu malının ÇEV’e peşkeşi olarak değerlendirilen bu kiralamada, skandal komik kira ücreti ile sınırlı değil. Rayiç araştırması yapılmamış, ihaleye çıkılmamış, 4 yıl da ekstradan kullanım hakkı tanınmış…

“KAMU YARARINA ÇALIŞAN VAKIFIZ” DİYEMEZLER ÇÜNKÜ…

Günümüzde, Bakanlar Kurulu’nca vergi muafiyeti tanınan vakıflara, talep etmeleri ve Maliye Bakanlığı’nın uygun görmesi halinde Hazine’ye ait taşınmazlar üzerinde, doğrudan irtifak hakkı verilebiliyor. Ancak, Çağdaş Eğitim Vakfı’na irtifak hakkı verildiği 2000 yılında, vakıflar için böyle bir uygulama bulunmuyordu. O dönemin mevzuatına göre, sözkonusu bina için ÇEV’in talebi doğrultusunda açık teklif usulü ihaleye çıkılması ve bu ihalenin de ilan edilmesi gerekirken, bütün bunlar göz ardı edilerek Vakfa ihalesiz doğrudan hem de 49 yıllık irtifak hakkı verilmiş. Yıllık bedel ise yapılan bu usulsüzlüğe yaraşır şekilde, çerez parası kadar belirlenmiş.

YENİAKİT

  

Bu haber toplam 1180 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri