Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çevik Bir'in talimatı koğuşu karıştırdı!

17.02.2013 13:26
Emekli paşalar Sincan Cezaevi'nde birbirine düştü.

 

Emekli Orgeneral Çevik Bir 'in cezaevinde aynı odayı paylaştığı emekli Tümgeneral Ünal Akbulut'u koğuş çaycısı yaptığı ortaya çıktı. Bazı komutanlar ise 'senin yüzünden buradayız' diyerek Bir'le tartıştı.
 
28 Şubat soruşturması kapsamında tutuklanan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir’in cezaevindeki uygulamaları koğuş arkadaşını isyan ettirdi. Bir’in Sincan F Tipi Cezaevi’nde aynı odayı paylaştığı emekli Tuğgeneral Ünal Akbulut’u koğuş çaycısı yaptığı ortaya çıktı. Bir'in Akbulut'a sık sık"Ünal çay demle içelim, çay doldur" talimatı verdiği belirtildi. Çay demlemekten bıkan emekli general, cezaevi yönetimine altı kez dilekçe verip 'şahsi nedenlerden ötürü'odasının değiştirilmesini istedi. Talebi değerlendiren Sincan Cezaevi Müdürlüğü, Akbulut’un isteğini yerine getirdi. Akbulut’u Bir’in kaldığı A bloktaki odadan alan cezaevi yönetimi, C bloktaki başka bir odaya yerleştirdi. Akbulut’un odadan ayrılmasının ardından Çevik Bir’in şimdi emekli Tuğgeneral İdris Koralp ve bir emekli albayla aynı odayı paylaştığı öğrenildi.
 
Bunun yanı sıra Sincan’da 28 Şubat tutukluları arasında gruplaşmanın yaşandığı belirtildi. Duruşma günü yaklaştıkça komutanlar arasında zaman zaman arbede yaşandığı ifade edilirken, bazı komutanların Çevik Bir’le, “Senin yüzünden buradayız, senin yüzünden soruşturmaya dahil edildik” diyerek tartıştığı ortaya çıktı. Cezaevi yönetiminin de arbede yaşanmaması için Bir’e muhalif komutanların kaldığı bloğu değiştirdiği, ortak alanlarda da bir araya gelmemelerine dikkat edildiği öğrenildi.
 
'BİR EMRETTİ, BRİFİNG VERDİM'
 
Öte yandan BÇG'nin kurulduğu toplantıyla ilgili 7 emekli paşa önceki gün ifadeye çağrılmıştı. Mahkemeye sevk edilen 6 komutandan 3'ü tutuklandı, 3'ü adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Tutuklanan komutanlardan dönemin Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı emekli Tuğamiral Ruhsar Sümer, savcılıktaBÇG brifinglerini verdiğini kabul etti. Sümer BÇG belgelerine ilişkin de "Belgeler doğru. Belgelerde vermem gereken brifingler belirtilmiştir. Fakat bu brifinglerin içeriğini ben hazırlamadım. Bana kitapçık halinde Çevik Bir paşanın emri ile İstihbarat Başkanı tarafından verildi. Sunumların Çevik Bir emri ile başka daireler tarafından hazırlandığı kanaatini taşıyorum" dedi.
Bu haber toplam 2842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri