Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çeviri Yapmanın Kolay ve Zahmetsiz Yolu

21.03.2014 15:40
Türkçe, Ural-Altay Dil Ailesi’ne bağlı çok özel bir dildir. Dilimizin kendine has birçok özelliği ve inceliğinden söz edebiliriz

Türkçe, Ural-Altay Dil Ailesi’ne bağlı çok özel bir dildir. Dilimizin kendine has birçok özelliği ve inceliğinden söz edebiliriz. Özellikle başka dillere çeviri yaparken dikkatli olmamız ve Türkçe kurallarına bağlı kalmamız gerekir. Bu işi en iyi şekilde yapabilmek için çeviri sitelerini kullanabiliriz. Çeviri sitelerinin amacı yabancı dillere yapacağımız çevirileri kısa süre içerisinde gerçekleştirmektir. Aksi takdirde işimiz çok ama çok uzun sürer ve %100 sonuç alacağımız da kesin değildir. Bunun sebebi sözlükte yer alan kelimelere bakmanın çeviri açısından yeterli olmayışıdır. Kelimelerin karşılığı kadar dilbilgisi kurallarını bilmek ve ona göre çeviri yapmak gerekir. Bu konuda eksikliğiniz varsa kendi başınıza hareket etmek yerine çeviri sitelerini kullanabilirsiniz.

Çeviri sitesi denince akla ilk olarak İngilizce Türkçe ve Türkçe İngilizce çevirisi yapan sayfalar ve siteler gelir. Bu tür sayfa ve siteleri kullanarak iki dil arasında bağlantı kurabilir ve çevirilerimizi rahatlıkla yapabiliriz. Yine de kullanacağımız siteyi önceden denememizde fayda olacaktır. Eğer kullanacağımız çeviri sitesi yeteri kadar iyi değilse çeviri konusunda hataya düşebiliriz. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına standartların üzerinde bir site kullanmamız gerekir. Standartlardan kasıt, sitenin doğru çeviriyi yapabilme yeteneğidir. Bunu basit birkaç örnekle bulmak yeterli olmayabilir. Örneğin; bir Türkçe İngilizce çeviri sitesinin kalitesini basit bir cümleyle denerseniz muhtemelen hataya düşersiniz. Basit cümlelerde hata payı yok denecek kadar azdır. Bunun yerine daha zorlu cümle ve paragrafları kullanmanız önerilir. Böylece Türkçe İngilizce çeviri sitesini kendi olanaklarınızla test edebilirsiniz.

Türkçe İngilizce çeviri siteleri, her fırsatta yararlanabileceğimiz siteler olarak dikkat çeker. Eğitimle ilgili konularda, özel hayatımızla ilgili konularda ve profesyonel iş yaşantısında bu gibi sitelere oldukça fazla ihtiyaç duyarız. Sık kullanılanlarımızın arasına bu işler için kullanabileceğimiz sağlam ve aynı zamanda kaliteli bir siteyi eklemek son derece akıllıca olacaktır.  

Kaynak:
Bu haber toplam 6264 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri