Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Cezayir Başbakanı, ülkesine Fransız kaldı

09.01.2012 15:41
Cezayir Başbakanı Ahmet Oyahya’nın Başbakan Erdoğan’ın Fransa’nın Cezayir’de işlediği soy kırımı eleştirmesi üzerine sarfettiği “tuhaf açıklama”lara Cezayirliler sert cevap verdi.

Bugün Cezayir basınında yer alan haberlere göre Cezayir Siyasi partileri başbakanı ağır dille eleştirirken haberlere yapılan yorumlarda da Cezayirli okuyucular Cezayir başbakanına ateş püskürdü.

Cezayier’de yayınlanan Şuruk gazetesi “Oyahya’nın Erdoğan’ı eleştiren sözleri Cezayir siyasetini sarsıyor” başlıklı haberinde: Türkiye ‘nin Cezayir ‘in bağımsızlığının görüşüldüğü BM oturumunda karşı oy kullanmasından dolayı 1986'da resmen Cezayir’den özür dilediğini hatırlatılıyor ve Fransa’nın Cezayir şehitlerine ihanet ettiği, sömürge dönemindeki suçlarını kabul etmediği ve hala özür dilemediği hatırlatılıyor.

İşte Cezayirli siyasi partilerin Cezayir Başbakanı’nın sözlerine ilişkin açıklamaları:

Musa Tevati: (Cezayir Ulusal Cephesi Lideri) “Açık konuşmak gerekirse bu sorumsuzca yapılan bir açıklamadır. Türkiye Dost bir ülkedir, ona bu şekilde davranılamaz. Başbakan, iktidarın zihninden bile kaybolmuş bu ülkenin eski hafızasını hatırlatmaya çalışan dost bir ülke hakkında böyle konuşamaz. Açıkça söylemek gerekirse bu tavır Cezayir halkının arzuladığı bir tavır değildir.”

Nahda Hareketi: “Erdoğan’ın, hükümetin sömürge dönemini suç sayan hukuki düzenlemeye karşı çıkmasını bir kez daha tüm çıplaklığı ile ortaya koymasını hazmedemedi”

Hams Hareketi: "Erdogan Cazayir halkının kanları üzerinde siyaset yapıyor” sözünü asla kabul edemeyi z. Oyahya, bunu söylemekle Cezayirlileri öldürdüğü için Fransa’ya teşekkür ediyor. “

Ulusal Değişim Cephesi: Oyahya ‘nın açıklamaları Cezayir halkının görüşünü temsil etmez. Cezayir’in çıkarı Fransa’nın yanında olmakta değildir”

Ulusal Reform Hareketi: “O Yahya’nın Erdoğan’ı eleştirisi Sarkozi’ye hizmet etmektir. Mademki Fransa ve Türkiye arasında Ermeniler hakkında bir sorun var o halde Oyahya neden Sarkoziy’e “Ermenilerin kanları üzerinden ticaret yapıyor diyemiyor!”

Oyahya’yı destekleyen tek parti ise Ulusal Kurtuluş Cephesi oldu.

Oyahya’ya ateşpüskürtüler.

Şuruk gazetesi önceki gün Oyahya’nın “Türkiye, Cezayirlilerin sorunlarının ticaretini yapmasın” başlığı altında o tuhaf sözlerini yayınladı. Ancak gazetenin internet sitesinde yayınlanan habere yapılan yorumlarda Cezayirliler Oyahya’ya adeta ateş püskürdü.

280'den fazla okuyucu yorumunun bir ikisinin dışında Cezayirli ve Arap okuyucular Başbakan Erdoğan ve Türkiye'ye sahip çıktı.

İşte Şuruk gasetesinin internet sitesinde yer alan okuyucu yorumlarından bazıları:

29: Abdellah: Erdoğan saygı duyduğumuz ilkeli biri. OYahya, senin ilken var mı?

59: Oyahya ve arkadaşların akibeti de Mübarek gibi olacak!

74: Bir zamanlar Cezayir’e destek vermeyen Türkiye’yi senin gibiler yönetiyordu!

107: Fransa'yı memnun etmek için Türkiyeye saldırıyor!

130: Erdoğan Cezayirlilerin kanları üzerinden siyaset yapmadı. Fransızlara tarihlerini hatırlattı!

166: Erdoğan, senden daha fazla Cezayirli.

221: Türkiye ve Erdoğan’ı ağzına almadaın önce abdest al!

ROTAHABER 

Bu haber toplam 4272 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri