Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Diasporanın pes dedirten kurnazlığı!

23.04.2011 01:33
Tarihçi Cezmi Yurtsever, Ermeni diasporasının yeni oyununu deşifre etti.

Tarihçi Cezmi Yurtsever, Ermeni diasporasının katliam yapılan Türkler'in fotoğrafıyla Obama'yı yanıltmaya çalıştığını söyledi.

Yurtsever, ABD'de lobi çalışmalarını sürdüren ve 1915 olaylarını soykırım olarak kabul ettirmek isteyen Ermenilerin afiş hazırladığını belirterek, afişteki toplu cesetlerin Ermeniler'e değil 1918 yılında Kars'ın Subatan köyünde topluca öldürülen 570 Türk köylüsünün olduğunu aktardı.

Ermenilerin en büyük lobi kuruluşu ANCA'nıninternetortamında dünya Ermenilerini başkan Obama'ya "Ermenilere verilmiş sözünü yerine getirme" isteğini hatırlatan mesaj gönderme çalışmalarını başlattığını anlatan Yurtsever, "24 Nisan 2011 tarihinde ABD Başkanı Obama'nın yapacağı konuşmada Ermeni Diasporasının istekleri doğrultusunda konuşma yaparak Türkiye'yi dünya kamuoyunda mahkum ettirmeyi amaçlayan çalışmalar çerçevesinde tanıtım afişi hazırlandı. Afiş üzerinde Obama'nın soykırım kurbanlarına bakışını gösteren görüntü yer alıyor. Ve afişin İngilizce anıtım yazısının Türkçe anlamı "Bay Başkan! Sözlerinizi tutunuz. Ermenilere adaleti teslim ediniz" olarak ortaya çıkıyor. Soykırım kurbanlarına batışı görüntüsünde yer alan kadın çocuk toplu insan cesetleri ise tarihin çok farklı gerçeklerini çağrıştırıyor. Afişte yer alan toplu insan cesetleri Türklerin katlettiği Ermenilere ait değil. Ermeni komitacıların 25 Nisan 1918 yılında Kars'ın Subatan köyünde topluca ve vahşice öldürülen 570 Türk köylüsünün toplu görüntüsünden bir sahnedir."

SUBATAN KATLİAMI NASIL GERÇEKLEŞTİ ?

Rus ordusu Brest-Litowsk anlaşması gereğinde 1918 yılı mart ayından itibaren Doğu Anadolu'dan Kafkaslara doğru çekilmeye başladı. Erzincan, Bayburt, Erzurum ve Kars yöresinde tarihin en büyük insan kıyımı yaşandı. Osmanlı arşivindeki katliam defterlerinde ölen Türklerin sayısı 520 bin sayısına kadar ulaşıyordu. Rus askerlerinin geri çekilmesi esnasında güvenliği sağlanamayan Kars'ın Subatan köyüne saldıran Ermeni komitacılar 570 Türk köylüsünü vahşice katlettiler. Türk Tarihçiler 1991 yılında görgü tanıkları ve belgelerin yardımı ile Subatan'da toplu mezar açma çalışmaları yaptılar. Yaşanan acı gerçekleri de ortaya çıkardılar. Kazım Karabekir'in görevlendirdiği Osmanlı askeri fotoğrafçıları da yaşanan olayları belgeleyen fotoğrafları çektiler. Fotoğrafların asılları askeri arşivde bulunmaktadır.

 

Bu haber toplam 2674 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri