Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Charlie Hebdo bu kez Rusya'yı karıştırdı

09.11.2015 00:05
Mısır'da IŞİD tarafından düşürüldüğü iddia edilen Rus yolcu uçağıyla ilgili çizdiği karikatürler, Fransız Charlie Hebdo dergisine Rusya'dan çok sert tepkilerin gelmesine neden oldu.

Skandal karikatürleriyle ünlü Fransız Charlie Hebdo dergisi bu kez de Rusya'yı karıştırdı. Derginin Mısır'da düşen Rus uçağıyla ilgili çizdiği karikatür, Rusya'dan sert tepki gösterdi. 

Fransız Charlie Hebdo dergisinin 224 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazasıyla ilgili karikatür Rusya'yı ayağa kaldırdı. IŞİD tarafından düşürüldüğü iddia edilen uçakla ilgili çilen karikatürlere, hem Rus siyasi liderler hem de vatandaşlar televizyon ve sosyal medyadan adeta ateş püskürdü. 

Charlie Hebdo, Rus uçağıyla ilgili yayınladığı karikatürlerden ilkinde, enkazın önünde bulunan bir kafatası "Düşük bütçeli Rus hava yollarıyla uçmanın tehlikeleri" diyor. Hemen yanında bulunan ikinci karikatürde ise "Rus savaş uçakları bombardımanlarını yoğunlaştırıyor" ifadesi yer alıyor.

RUS SİYASETÇİLERDEN TEPKİ

Konuyla ilgili Kremlin Sözcüsü Dmitry Peskov, Cuma günü yaptığı açıklamada karikatürleri "küfür" olarak nitenlendirdi. Peskov "Bizim ülkemizde bu bir hakaret olarak algılanır. Bunun demokrasiyle ya da düşünce özgürlüğüyle bir ilgili yok. Bu yalnızca hakarettir" diye konuştu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise Pazar günü Facebook üzerinden, Charlie Hebdo'nun uğradığı terör saldırısında tüm dünya tarafından benimsenen "Je Suis Charlie" sloganına atıfta bulunarak "Hala Charlie olan var mı?" sorusunu sordu. Sosyal medyada da Charlie Hebdo'ya Ruslardan sert tepkiler yağdı. Bazı Rus kullanıcılar "Charlie Hebdo karikatüristleri öldürülen arkadaşları için de böyle çizimler yapsaydı çok komik olurdu" yorumlarında bulundu.

Bu haber toplam 1860 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri