Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP, Enternasyonal'ı Karıştırdı

06.02.2013 00:53
CHP, Suriye ile ilgili bildiride yer alan o ifadenin değiştirilmesi istendi.

Portekiz'in Cascais kentinde yapılan Sosyalist Enternasyonal (SE) toplantısında Suriye konusunda hazırlanan bir taslak bildiriye CHP karşı çıktı.

Bildiride, ''Sosyalist Enternasyonal, Birleşmiş Milletler ve Suriye muhalefetinin tutumları ile tutarlı olarak, Beşşar Esad'in bir geçiş hükümetinde rol almasına karşıdır'' ifadesini doğru bulmayan CHP, değişiklik yapılması için girişimde bulundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, basına yaptığı açıklamada, ''Durumu, SE Başkanı George Papandreu ve sekretaryaya anlattık. Birleşmiş Milletler'in böyle bir pozisyonunun olmadığını ve son günlerde Suriye muhalefetinin liderinin, ülkesindeki yönetimle, rejimle müzakere etmeye hazır olduklarını söylediğini hatırlattık'' dedi.

SE sekretaryasının hazırladığı bildirideki o ifadenin, diğer cümlelerle tutarlı olmadığını savunan Loğoğlu, ''Çünkü bir yandan Suriye halkına bu sorunları kendi iradenizle çözün diyorsunuz, öbür yandan da böyle bir şart koşuyorsunuz. 'Bu yararlı olmayacak' dedik. Papandreu kabul etti'' açıklamasında bulundu.

Loğoğlu, SE Genel Sekreteri Luis Ayala'ya sunduğu yazılı değişiklik metninde ifadenin şu şekilde değiştirilmesini istedi:

''Sosyalist Enternasyonal, Birleşmiş Milletler'in Suriye krizine barışçıl yollardan çözüme destek vermektedir ve Suriye halkının beklenti ve talepleri ile uyumlu olarak, geçmişle tam bir kopma anlamına gelecek yeni bir gelecek için Suriye halkına destek vermektedir.''

Loğoğlu, Türkiye'ye döneceklerinden dolayı bildirinin son halini göremediklerini, sonuna kadar bunun takipçisi olacaklarını ve SE Başkanı Papandreu'nun verdiği onaya güvendiklerini ifade etti.

Loğoğlu ayrıca ''Önemli olan Suriye'deki şiddeti engellemeye nasıl yardımcı olabileceğimizdir. Netice olarak Suriye'de daha aktif bir SE'den bahsediyoruz'' diyerek, Suriye konusunda SE içinde kurulması kararlaştırılan ve Türkiye'nin de olacağı çalışma grubunda rol almak istediğini SE yetkililerine ilettiğini kaydetti.

Öte yandan Loğoğlu, Türk basınında gündeme getirilen ve BDP'nin, CHP'yi Sosyalist Enternasyonal'a şikayet edeceği yönündeki iddiaları yalanladı. Loğoğlu, ''Bu konu gündeme gelmedi, gelmesi de zaten mümkün değildi. CHP'nin durumu, statüsü gibi şeyler uzaktan yakından, dolaylı veya dolaysız bu toplantının gündemine hiçbir şekilde gelmedi'' dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet, Türkiye'ye dönmek üzere Cascais'daki SE'nin toplantı salonundan ayrılarak Lizbon havaalanına gitti. 

Bu haber toplam 2288 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri