Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP,AB'nin şakşakcılığını yaptı

14.10.2012 13:19
HP’nin, Avrupa’nın yönelttiği haksız eleştirilere alkış tuttuğu ortaya çıktı.

İsmet İnönü'nün torunu CHP Ankara Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Türk Grubu üyesi Gülsün Bilgehan'ın, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi sonbahar oturumuna katıldığı ve oturumda Türkiye'nin her alanda haksız eleştirilere maruz kalmasına rağmen hiç sesini çıkarmadığı belirlendi.

“TÜRKİYE ELEŞTİRİ YAĞMURUNA TUTULDU”

CHP'li Bilgehan'ın, Türkiye'nin eleştirilmesini ve kendisinin bunları seyretmesini bir basın açıklamasıyla duyurdu. Açıklamasında “Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclis sonbahar oturumunda Türkiye her alanda eleştiri yağmuruna tutuldu” diyen Bilgehan, “Farklı komisyonlarda görüşülen değişik konulardaki pek çok raporda, Türkiye demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti ilkelerindeki kısıtlamalar nedeniyle eleştirildi” ifadesini kullandı.

ELEŞTİRİLERE SESSİZ KALDI

Bilgehan, açıklamasında, İsveçli parlamenter Johansson'un, Medya Komisyonu'nda görüşülen raporda, Türkiye'yi dünyanın en çok tutuklu gazeteci bulunduran ülke olduğunu ve bu durumun “şoke edici” olarak nitelediğini ifade etti. Bilgehan, ayrıca Hırvat Milletvekili Flego'nun, Türkiye'de akademik özgürlüğün sınırlandırıldığını ve bilim akademilerinin siyasallaştırıldığı yönündeki eleştiriler yönelttiğini vurguladı.

TÜRKİYE'Yİ ŞİKÂYET ETTİ

CHP'li Bilgehan'ın, Avrupa Konseyi'ne Türkiye'yi “tutuklu milletvekilleri” konusunda şikayet ettiği belirlendi. Bilgehan açıklamasında bu konuyu şöyle dile getirdi: “Avrupa Konseyi'ne üye değişik ülkelerdeki farklı siyasal gruplarındaki 30'dan fazla milletvekili Türkiye'de tutuklu olan milletvekilleri konusunda bir yazılı bildiri yayınlayarak ülkemizdeki bu demokrasi ihlalini kınadılar.”

DENETİME DAVET ETTİ

CHP'li Bilgehan, Avrupa'yı, Türkiye'yi denetlemeye davet etti. Türkiye'nin 2005 sonrasında Avrupa Konseyi'nde “denetim sonrası” süreç içinde bulunduğunu belirten Bilgehan, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Şu an Türkiye raportörü olan Fransız Parlamenter Josette Durrieu ve sekreteryasına Türkiye'den şikayet yağıyor. Raportörün, önümüzdeki ay Türkiye'ye bir ziyaret yaparak denetimi sürdürmesi bekleniyor.” Bilgehan, ayrıca toplantıda Suriye'deki gelişmeler nedeniyle Türkiye'deki bazı kamplarda yaşayan insanların sorunlar yaşadığını ve kamplarda anarşik ortamın sürdüğünü söylediğini açıkladı.

“KİMSE VATANSEVERLİĞİMİ TEST EDEMEZ”

Akit'in soruları karşısında, “Kimse vatanseverliğimi test edemez” diye konuşan Bilgehan Avrupa Konseyi'nde uzun yıllar çalıştığını ve bugüne kadar hep uyumlu çalışmalar sergilediğini söyledi. Türkiye'de son dönemde insan hakları alanında ciddi sıkıntılar yaşandığını ileri süren Bilgehan, bu nedenle kendisinin de Türkiye'yi eleştirdiğini ifade etti. Bilgehan, “Ben değişmedim. Türkiye değişti. Türkiye'deki hükümetin insan hakları konusundaki tutumu değişti. Bunlar uluslararası sivil toplum örgütleri tarafından dile getiriliyor zaten. Biz CHP olarak Kıbrıs sorunu, Ermeni sorunu gibi konularda destek veriyoruz. Ancak insan hakları ve özgürlükler konusunda hükümeti eleştiriyoruz.” dedi.

CHP BUNU HEP YAPIYOR

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'da, özellikle Avrupa başkentlerine yaptığı ziyaretlerde Türkiye'yi şikayet etmesiyle sık sık gündeme gelmişti. 12 Eylül referandumu öncesi Kayseri mitinginde “Avrupa'ya gideceğim. Recep Bey'in boyunu da, kilosunu da orada anlatacağım” diyen Kılıçdaroğlu, 19 Eylül 2010 tarihinde Almanya'da katıldığı bir programda, Türkiye'de demokrasi alanında ciddi sorunların bulunduğunu, telefonların dinlendiğini, aydınların tutuklandığını ve evlerine baskınlar yapıldığını söyleyerek Türkiye'yi şikayet etmişti.

HASAN TOSUN/YENİ AKİT 

Bu haber toplam 2066 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri