Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP, 5 Kanunu Daha AYM'ye taşıyor

14.04.2014 16:57
CHP askerlik kanunu, internet yasası, torba yasa içindeki il gençlik spor müdürlüğü kadrolarında yapılan düzenlemelerle ilgili yasayı ve MİT düzenlemesini de iptal için Anayasa Mahkemesi'ne götürecek.

Ana muhalefet bir hafta içinde dershanelerin dönüştürülmesini de düzenleyen Milli Eğitim Kanunu'nu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak.

CHP'nin iptal dilekçesinde dershane düzenlemesinin teşebbüs hürriyetini ihlal ettiği ve Milli Eğitim bünyesindeki 40 bine yakın yöneticinin görevlerinin sona erdirilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğu ifadeleri yer alıyor.

Ana muhalefet, internet kanununu da kişisel verilerin gizliliğini ihlal ettiği ve kanunla kurulan internet sağlayıcıları birliği'nin muğlak olduğu gerekçesiyle mahkemeye taşıyacak.

Demokratikleşme paketindeki ise toplantı ve gösteri yürüyüşleri bölümünün iptalini istemeye hazırlanan CHP, Askerlik Kanunu'nu da kuvvet komutanlarının yargılanmasını düzenleyen maddeler nedeniyle Anayasa Mahkemesi'ne taşıyacak.

Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasının içinde yeraldığı Torba Yasa için ise CHP dinleme kararlarının oy birliği ile alınmasına yönelik hükümlerin iptalini isteyecek.

Bu haber toplam 1560 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri