Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Yerel seçim anketinde CHP ve AK Parti'de öne çıkanlar

13.09.2013 09:42
MAK Danışmanlık Şirketi'nin ağustos ayında yaptığı yerel seçim anketini açıkladı.

Yapılan ankete göre İstanbul'da AK Parti'nin oyu yüzde 45 iken, CHP'nin oyu yüzde 36. Bu durumda İstanbul'da iki siyasi parti arasındaki oy farkı yüzde 9 oluyor. Aynı ankette göre MHP ve BDP'nin ise yüzde 5'er oyu bulunuyor.

Ankara'da ise AK Parti, CHP'den açık ara önde görünüyor. Buna göre, Ankara'da AK Parti'nin oy oranı yüzde 45, CHP'nin oy oranı yüzde 29 olurken, MHP yüzde 18, BDP ise yüzde 2 oy oranında yer alıyor.

İZMİR'DE FARK AZALMIŞ

CHP'nin kalesi olarak nitelendirilen İzmir'de ise CHP, AK Parti'den yüzde 2 daha fazla oya sahip. İzmir'de CHP'nin oy oranı yüzde 45 iken AK Parti'nin yüzde 43, MHP'nin yüzde 7, BDP'nin oy oranı da yüzde 2.

Ankete göre, halen belediye başkanı CHP'li olan Antalya'da AK Parti, CHP'yi yüzde 1'lik oy oranıyla geçmiş görünüyor. Antalya'da AK Parti'nin oy oranı 39 iken, CHP yüzde 38, MHP yüzde 15 ve BDP'de yüzde 4 oy oranına sahip.

İZMİR VE İSTANBUL BİNALİ YILDIRIM'I İSTİYOR

İstanbul'da ankete katılanlar arasında oyunu AK Parti'ye vereceğini söyleyenlerin yüzde 35'i Binali Yıldırım'ı aday olarak görmek istediğini belirtiyor. İzmir'de ise AK Parti seçmeninin yüzde 57'lik bölümü Binali Yıldırım'ı aday olarak görmek istiyor. Ankara'da ise yine AK Parti seçmeninin yüzde 41'lik bölümü Melih Gökçek, yüzde 23 oranındaki seçmen ise tercihini Veysel Tiryaki'den yana koyuyor.

CHP'NİN TERCİHİ TERCİHİ

İstanbul' da CHP'ye oy vereceğini belirtenlerden ise yüzde 34'ü tercihini Gürsel Tekin'den yana belirtiliyor. CHP seçmenin yüzde 31'i Mustafa Sarıgül'ü aday olarak görmek istediğini belirtirken İzmir'de yüzde 34 ile Aziz Kocaoğlu CHP seçmeninin ilk tercihi olarak dikkat çekiyor.

PERFORMANSTA 'KADİR ABİ' ÖNDE

AK Parti'nin, yerel seçime yönelik araştırması, belediye başkanlarının 4 yıllık performanslarını da ortaya koydu. Bu araştırmaya göre AK Parti 29 büyükşehirde çok rahat. AK Parti'nin en başarılı belediye başkanları yüzde 80'in üzerinde destek alan Kayseri ve Konya oldu. Vatandaşın başarısız bulduğu iller ise Kırıkkale, Kütahya, Kahramanmaraş ve Erzurum olarak sıralandı. İstanbul'da Kadir Topbaş açık ara önde gidiyor.ensonhaber

Bu haber toplam 2510 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri