Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP AK Parti kongresini protesto etti!

30.09.2012 13:08
AK Parti'nin CHP'ye kongre davetini kabul eden CHP son anda kongreye katılmaktan vazgeçti. İşte o neden...

Parti kongrelerinde, siyasi partilerin birbirlerini davet etmeleri ve kongreyi izlemek üzere üst düzey parti yöneticisi göndermeleri Türkiye'nin siyasi geleneğinde yer alır.

Ak Parti de ana muhalefetteki CHP'ye ve MHP'ye kongresi için davet gönderdi. MHP Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin katılması nedeniyle temsilci göndermekten vazgeçti.

Davete CHP adına Genel Başkan Yardımcıları Adnan Keskin ve Gülseren Onanç'ın katılması da CHP tarafınca kararlaştırıldı. Ancak son dakika da yaşanan bir olay CHP'nin de böyle fikrini değiştirdi.

 

MHP, AK Parti Kongresi'ne gitmekten vazgeçti!
MHP, AK Parti'nin 4. Olağan Kongresi'ne Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Lideri Mesud Barzani'nin katılması nedeniyle temsilci göndermekten vazgeçti.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

PROTESTO KARARI ALDILAR

Ancak bazı basın yayın organlarına AK Parti kongresini izlemek üzere akreditasyon verilmemesi üzerine, CHP heyeti AK Parti Kongresi'ni protesto etme kararı aldı.

Kongreyi izlemekten vazgeçen CHP Heyeti adına bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Adnan Keskin şunları söyledi;

Basına ambargo uygulayan, gazetelerle gazetecilere yasak koyan, böylece halkın haber alma gerçekleri öğrenme hakkını ayaklar altına alarak bilgi edinme hakkını engelleyen AKP’nin yasakçı anlayışını protesto ediyoruz.

CHP olarak kongreyi izleyerek, gazetelerin televizyonların künyelerine ve köşelerine müdahale eden, yasaklar koyarak Anayasamızın “Basın Hürdür sansür edilemez” hükmünü çiğneyen AKP’nin yasakçı suçuna ortak olamayız.

TAHAMMÜL EDİLEMEZ

İktidara geldiği günden beri, her yöntemi kullanarak basını sindirmeye, yıldırmaya teslim almaya çalışan AKP’nin bu son yaklaşımı, gazete ve gazeteci yasağı ile tahammül edilemez bir noktaya gelmiştir.

Bu yaklaşım, Türkiye yakışmayan çağdışı, faşizan bir yaklaşımdır.

Bu anlayış, demokrasiyi, çoğulculuğu, çoksesliliği ortadan kaldıran Hitlervari tek adam ve tek ses anlayışıdır.

Kurulduğu günden beri ülkemizde demokrasiyi kurumsallaştırarak kökleştirmeye, demokratik laik sosyal hukuk devleti ilkelerini yerleştirmeye çalışan Cumhuriyet Halk Partisi, AKP’nin ve Başbakan’ın Hitler dönemine bile rahmet okutan bu anlayışına, bu uygulamasına sessiz kalamaz, seyirci olamaz.

Bu nedenle, CHP heyeti olarak, AKP’nin yasakçı anlayışını şiddetle kınıyor, kongre salonuna sözde demokrasi yolu yaparak, demokrasiyi, basın özgürlüğünü salon dışına atan AKP’yi kongre salonunda bu ayıbıyla baş başa bırakıyor, tek adam, tek ses şovunu izlemiyor ve kongre salonuna gitmiyoruz” 

Bu haber toplam 2092 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri