Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP araştırmadan eleştiriyor

11.11.2011 08:22
Berhan Şimşek: KCK, silahlı örgütün çatı yapısı; CHP, araştırmadan eleştiriyor
Eski CHP Milletvekili Berhan Şimşek, KCK'nın amacının devlet içinde bir başka devlet kurmak olduğunu söyledi. Bunun asla kabul edilemeyeceğini söyleyen Şimşek, CHP yönetiminin araştırma yapmadan KCK operasyonlarını eleştirdiğini belirtti: "CHP, KCK tutuklamalarını eleştirmeden önce araştırmalıydı. Bu, romantik bakılacak bir durum değil. Boş havuza atlanmaz."
 
CHP, KCK operasyonlarına başından beri karşı çıkıyor. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, özellikle genel seçim döneminde bölgede belediye başkanlarının tutuklanmasına "Halkın iradesiyle seçilen başkanları aylarca hapislerde tutuyorlar." tepkisini göstermişti. BDP Parti Meclisi (PM) üyesi Prof. Büşra Ersanlı ile yazar Ragıp Zarakolu'yla birlikte 44 kişinin tutuklanması da CHP tarafından eleştirilmişti. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da tutuklamaları protesto yürüyüşüne katılmıştı. Partinin aktif siyasetçilerinden CHP eski milletvekili ve eski İstanbul İl Başkanı Berhan Şimşek, parti yönetiminin tavrını eleştirdi.
 
Zaman'a konuşan Şimşek, KCK tutuklamalarının 'düşüncenin hapsedilmesi olayı' olmadığını belirtti. Partinin kuruluş felsefesiyle KCK tutuklamalarına verilen tepkinin örtüşmediğine dikkat çekerek, KCK konusunda partinin bilgi zaafının olduğunu vurguladı: "CHP, KCK operasyonlarını eleştirmeden önce araştırmalıydı. Bu, romantik bakılacak bir durum değil. Düşünce özgürlüğü, ayrı bir şey. Öyle olsa ben de eleştirirdim. Bir şeyi anlamayıp dinlemeden eleştirmek de yanlıştır. Boş havuza atlanmaz. İstanbul il başkanı koşa koşa KCK eylemine desteğe gidiyor. Öcalan, 'Öcalan'ın İmralı Günleri' adlı kitabında KCK yapılanmasını anlatıyor. Herhangi bir araştırma, okuma gibi bir derdimiz yok. Siyaseti sözel yapıyoruz. İlk aklımıza gelen romantik duygular."
 
KCK'nın PKK terör örgütünün çatı yapılanması olduğunu belirten Berhan Şimşek, devlet içinde başka bir devlet oluşturulmak istendiğine dikkat çekti. Bunu hiçbir aklıselim insanın kabul etmesinin mümkün olmadığını vurgulayarak, "KCK silahlı örgütün çatı yapısı. Devletin içerisinde bir devlet daha mı oluşturacağız? O zaman 30 yıldır süren bu acının anlamı neydi? PKK silah bırakmıyor ama silahsız bir örgütlenme olarak KCK tarif ediliyor." diye konuştu.
 
Eski CHP'li vekil, KCK operasyonunda tutuklanmalarla ilgili 'Düz ovada siyaset yapılıyor' savunmasına da katılmadığına işaret etti: "Bugüne kadar izlediğim kadarıyla tutuklanan belediye başkanları düz ovada siyaset yapmıyor. Bu, bir düşünce özgürlüğü veya siyaset akademisindeki insanların siyaset yapması değil. Anlaşılan 'Ülkenin içerisinde bir devlet kuracağız. Belirli kılıflar içerisinde bunu hazırlıyoruz. Bunlarla beraber kuracağımız devletin nasıl olacağını tartışalım konuşalım' dendiği ortaya çıkıyor. Masum bir duygu değil bu." Şimşek, partisinin KCK'ya karşı tek bilgilenme aracının bölgedeki il ve ilçe başkanlıkları olduğunu ifade ederek, CHP'nin iktidar tarafından bilgilendirilmesi gerektiğini de kaydetti.
 
TÜZÜK KURULTAYI ERTELENEREK 'DEMOKRASİCİLİK' OYNANIYOR
 
Berhan Şimşek, bu ay yapılması gereken tüzük kurultayının ertelenmesi kararına da tepkili. İl ve ilçe seçimleri olduktan sonra yapılacak tüzük değişikliğiyle birlikte genel başkan seçimini 'demokrasicilik oynamak' şeklinde yorumlayan Şimşek, şunları söyledi: "Bu, siyaseten seçme ve seçilme hukukunun parçalanması anlamına gelir. Sen (Kılıçdaroğlu'na), il ve ilçelerde kurultayı seçecek adamları sandık koymadan seçeceksin, sonra 'Gelin ben özgür kurultay yapacağım' diyeceksin. Antidemokratik kabul ettiğin tüzükle mahalle, ilçe ve il seçimlerini yapacaksın. Sonra dönüp diyeceksin ki 'Bu tüzük antidemokratiktir. Bunu değiştirip genel başkanlık seçimini öyle yapalım'. Bu, abesle iştigaldir."
 
ZAMAN 
Bu haber toplam 1364 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri