Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'ye Can Dündar darbesi: Erdoğan şimdiden galip!

20.06.2014 11:43
CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri Ekmeleddin İhsanoğlu tercihini sorgulayan Can Dündar "Erdoğan peşinen bu yarışın galibidir" dedi...

CHP'nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri için Ekmeleddin İhsanoğlu'nu aday göstermesini eleştiren Cumhuriyet gazetesi yazarı Can Dündar, CHP'nin şimdiden mağlup olduğunu, Başbakan Erdoğan'ın ise şimdiden kazandığını iddia etti. "Erdoğan nihayette kaybetse bile, rakibini belirleyebildiğine, kendi zihniyetini muhaliflerine dayatabildiğine göre peşinen bu yarışın galibidir." diyen Dündar, CHP'nin "ülkede hâkim olan milliyetçi- muhafazakâr iklime teslim olduğunu" iddia etti.

İşte Dündar'ın yazısındaki ilgili bölüm:

CHP MİLLİYETÇİ-MUHAFAZAKAR İKLİME TESLİM OLDU

Burada CHP açısından iki sorun var. Biri yönteme, diğeri içeriğe dair: 
Yönteme dair olan, demokratik olduğunu iddia eden partinin adayının birkaç kişi arasında belirlenmesi, nabzı yoklanır gibi yapılan insanların dekor haline getirilmesidir. 
İçerikle ilgili olansa, ülkede hâkim olan milliyetçi- muhafazakâr iklime teslim olunması... Erdoğan’ın karşısına, onun fikir coğrafyasından bir adayın konulması...

ERDOĞAN KAYBETSE BİLE PEŞİNEN BU YARIŞIN GALİBİDİR!

İhsanoğlu, tekseslilikte boğulmaya çalışılan bir toplum için beyaz teslim bayrağıdır. Adayın tanıdıkça seveceğimiz kadar beyaz olması, bayrağın teslimiyet niteliğini örtmez. 
Erdoğan nihayette kaybetse bile, rakibini belirleyebildiğine, kendi zihniyetini muhaliflerine dayatabildiğine göre peşinen bu yarışın galibidir.

CHP ANKARA'DA DENEDİ OLMADI!

CHP yenilmekten bıktı. Haklıdır. 
Pragmatist hamlelerle seçim kazanarak bu bıkkınlığa son vermek, tabanını morallendirmek istiyor. Tercihidir. 
Bu tercih nedeniyle, CHP’lilerden son seçimde Ankara’da kahramanlarına küfretmiş bir adaya oy vermesi istendi; olmadı. 
Şimdi de hiç tanımadığı, muhtemelen zihin dünyasında da ayrıştığı bir adayı desteklemesi isteniyor. Zor.

MUHAFAZAKARLARLA BARIŞMAK MI? MUHAFAZAKARLAŞMAK MI?

Muhafazakâr değerlerle barışmak, muhafazakârlaşarak olmaz. Kimsenin kimseye bir hayat tarzı dayatamayacağı, herkesin inandığı gibi yaşayabileceği, demokratik bir toplumsal ortam yaratırsanız, orada muhafazakârlar da özgürce soluk alır. 
Aksi halde, “Biz de dindarız” mesajı verelim derken, toplumun hepten taassup kıskacına alınmasına hizmet edersiniz.

BİZE "BAŞKA BİR DÜNYA MÜMKÜN" UMUDU LAZIM

CHP, usul usul sağa akarak, ağustosta dolacak testinin şeklini almaya çalışıyor. 
Bize, testinin şeklini değiştirecek bir çağlayan lazım. 
Bu seçim kazanamayabilir; ancak çoğunluğun kuyruğuna takılmayacak, “Başka bir dünya mümkün” umudunu taşıyacak, teslim olmamanın enerjisini yayacak bir hareket, bugün örgütlenip hızla büyüyebilir. Böyle bir hareket, tüm dışlananlarla birlikte, taassubun hırsızlığa payanda yapılmasına karşı çıkan muhafazakârları da ikna edebilir.

Bu haber toplam 2750 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri