Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Almanya'dan CHP'ye yalanlama

18 Şubat 2009 / 18:41
Almanya'daki 'Deniz Feneri' davasının dosyasını Türkiye'ye getirdiklerini açıklayan CHP'li Ali Kılıç'a Almanya'dan yalanlama geldi.
Deniz Feneri davasına ilişkin, Türkiye’ye teslim edilmesi beklenen dava dosyası adeta “yılan hikayesine” döndü.
Adalet Bakanlığı’nın “Alman makamları hala dosyayı Türkiye’ye iletmedi” açıklamalarına rağmen, son olarak, CHP’nin “dava dosyasını aldığına” ilişkin açıklaması kafaları karıştırdı.

CHP’NİN DOSYASI, GERÇEK DOSYA DEĞİL

Hurriyet.com.tr’ye ulaşan bilgilere göre, CHP’nin ele geçirdiği Deniz Feneri dosyası “gerçek dosya” değil. CHP milletvekili Ali Kılıç tarafından açıklanan dosyada, gerçekten Deniz Feneri davasına ilişkin bazı belgeler bulunuyor.

Ancak bu belgeler, dava Almanya’da devam ederken, gerek zanlıların, gerekse ilgili dernek ya da kuruluşların, incelemek üzere Alman Savcılığından istedikleri ve ardından basına da sızan belgeler.

ASIL DOSYA 3 BİN SAYFADAN FAZLA

Oysa Alman makamları tarafından geçtiğimiz günlerde “bir araya getirilmesi” tamamlanan asıl dava dosyasında, yaklaşık 3 binden fazla belge bulunuyor.

DOSYA NEDEN GECİKTİ

Dava dosyasının Türkiye’ye ulaşmasının gecikmesinin ardında, Türk Adalet Bakanlığının, sadece dava dosyasını değil, ek başka belgeleri de istemesi yatıyor. Edinilen bilgiye göre Adalet Bakanlığı, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği aracılığıyla Almanya’ya yaptığı resmi başvuruda, sadece Deniz Feneri dava dosyasını değil, bu davada adı geçen Türkiye ile ilgili kişi ve kuruluşlar hakkında da ek bilgi talep etti.

Dava dosyası talebinin yanı sıra, Almanya’ya ulaştırılan istekte, bazı “sorular” da yer aldı. Dava dosyasının ulaşmasının gecikmesinde de, bu “soruların yanıtlanması” yatıyor. Adalet Bakanlığı’nın davanın Türkiye bağlantıları konusundaki bilgi ve belgeleri toplaması uzun sürdü.

DOSYA TESLİM EDİLMEK ÜZERE

Alman makamları, dava dosyasına ek olarak, Türk adli makamlarının ilettiği sorulara ilişkin bilgi ve belgeleri de topladılar. Tüm belgeler bir araya getirildi. Dosya, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği aracılığıyla Ankara’ya iletilmek üzere. Kaynaklar, dosyanın Berlin Büyükelçiliği’ne, “Eğer henüz teslim edilmediyse bile, en geç bu hafta sonuna kadar ulaştırılacağını” kaydediyorlar.

ALMAN SAVCIDAN DAVA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Almanya’daki Deniz Feneri davası ile ilgili Frankfurt Mahkemesi Başsavcı Doris Möller Möller davanın Ocak ayında kendilerine geldiğini belirterek dosyaların Türkiye’ye gönderilmesinin neden geciktiğiyle ilgili şunları söyledi: Davada 18 insanın ismi vardı bunlardan 3 tanesi yargılandı. Diğerleri hakkında kovuşturma sürüyor. dedi.

Dava dosyanın Türkiye gelmesi neden uzun sürdü sorusuna ise Türk yetkili mercileri daha birçok dosya ile birlikte bu mahkemenin kararını da bizden istedi. Dosyalar bize Ocak ayında geçti. Normalde tektik olarak bu süreç biraz sürer. Dava kapandıktan sonra bir sürü süreç devreye girer. Gider hesaplamaları yapılır Avukatlar paralarını alır. İdari sürecin prosedürü yüzünden bütün bunlar zaman alıyor. Davada birilerinin ihmali olduğu iddiaları gerçek dışıdır. Bu dava dosyası çok geniş kapsamlı. Bu yüzden yazılması uzun sürdü. Bununla birlikte Noel tatili ve başka tatiller de araya girdi. Bu durum benim için çok alışılmadık bir durum değil. Ne Türk kurumlarının ne de herhangi bir kimsenin bu süreci uzattırma gibi bir niyeti oldu." dedi.
Kaynak:
Bu haber toplam 916 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri