Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Dersim için kanun teklifi verdi

21.09.2013 12:40
Başbakan Erdoğan'ın, 'Tunceli Dersim olacak' açıklaması üzerine telaşlanan CHP'liler harekete geçti.

Bölgenin otantik adı olan Dersim'in bir gecede Tunceli yapıldığını söyleyen CHP'liler, Tunceli'nin bir askeri harekatın da adı olduğunu hatırlattı.

BAŞBAKAN 'DERSİM YAPACAĞIZ' DEMİŞTİ

CHP'liler, genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu'nun da memleketi olan Tunceli için harekete geçti. Başbakan'ın demokratik açılım paketine ilişkin açıklaması ile Tunceli adının Dersim olarak değiştirileceğini öğrenen CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Tunceli Milletvekilleri Kamer Genç ve Hüseyin Aygün TBMM Başkanlığına Tunceli İlinin Adının Dersim Olarak Değiştirilmesine Dair Kanun Teklifi sundu.

BÖLGE HALKINA KÖTÜ ŞEYLER ÇAĞRIŞTIRIYOR

CHP’li vekiller, 25 Aralık 1935 tarih ve 2884 sayılı Tunceli Kanunu ile Dersim olan ilin adının Tunceli olarak değiştirildiğini, 2884 sayılı kanunun 1947’de yürürlükten kaldırıldığına işaret ederek Tunceli’nin adının Dersim olarak değiştirilmesini talep etti. Teklifin gerekçesinde, 1935 Aralık ayında çıkan 2884 sayılı Tunceli Kanunu ile bölgenin yüzlerce yıllık otantik adı olan Dersim adının bir gecede Tunceli yapıldığı belirtilerek, “Tunceli aynı zamanda 1937-38 askeri harekâtının bir adıdır. Dolayısıyla bölge halkında çağrıştırdığı hatıralar son derece negatiftir. Bugünkü Tunceli ilinin adının halkın da isteğine uygun olarak Dersim olarak düzeltilmesi halkta bir rahatlama yaratacaktır.' denildi.

DİĞER İDARİ BİRİMLERİN DE ADI İADE EDİLSİN

'Değiştirilmiş yer adlarının iadesine Tunceli’de ilin adı ile başlayarak değiştirilen kaza, nahiye, belde, köy, mezra, dağ, tepe vb. tüm adların otantik eski hallerini iade ederek toplumsal barışın tesisi sağlanacaktır.'  diyen CHP'liler, Tunceli’yi Dersim olarak değiştirerek diğer idari birimlerin de otantik adlarını iade etme sürecinin başlamasını istedi.ENSONHABER

Bu haber toplam 1290 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri