Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP emanet oy hesabı yapıyor

27.09.2015 10:41
CHP'de 7 Haziran'da HDP'ye kayan 'emanet oy'ların geri dönüşü konusunda tabanın belli hassasiyetleri göz önüne alacağını hedefliyor.

7 Haziran'da yapılan genel seçimlerde istediği sonuçları alamayan CHP, 1 Kasım'daki seçimler için hedefini yükseltti.

HDP'YE KAYAN EMANET OYLAR

CHP kurmayları, oy oranlarını artırmak için çalışmalara başlarken, partilerinden HDP’ye kayan yüzde 2-3 oranında bir oyun da geri dönmesini bekliyor.

YÜZDE 3 EMANET OY GERİ DÖNER Mİ

Milliyet'in haberine göre; CHP'de ‘emanet oy’ olarak tanımlanan oyların önemli bir bölümünün HDP’nin barajı yüzde 3’lük bir farkla aşması nedeniyle geri döneceği görüşü hakim.

SONUCA YAKIN PARTİYE VERECEKLER

Partide hakim olan bir başka görüş de, seçmenin yalnızca CHP seçmenin değil HDP seçmeninin de stratejik davranacağı yönünde. Bu görüşe göre, iki partinin de vekil çıkaramadığı kentlerde, seçmen, 7 Haziran sonuçlarını dikkate alarak vekil çıkarmaya yakın olan partiye yönelecek. Yine aynı şekilde, parti kulislerinde bazı illerde kıl payı vekil kazanan partiye de seçmen tarafından bir kayış olabileceği dile getiriliyor.

KAHRAMANMARAŞ VE ELAZIĞ ÖRNEKLERİ

Kulislerde bu yönde oy kayışının yaşanabileceği kentlere Kahramanmaraş ve Elazığörnekleri veriliyor. 7 Haziran seçimlerinde Kahramanmaraş’ta AK Parti 6, MHP ise 2 vekil çıkarmış, CHP ve HDP vekil çıkaramamıştı. Birinci sıra adayını değiştirerek eskiRTÜK üyesi Ali Öztunç’u aday gösteren CHP; 7 Haziran’da 49 bin 112 oy almıştı. Yönetim, HDP’nin bu kentte aldığı 29 bin 749 oya işaret ederek, bu oyların CHP’ye kayacağını hesaplıyor.

Elazığ’da 7 Haziran seçimlerinde AK Parti 3, MHP 1 milletvekili çıkarmıştı. CHP yönetimi Elazığ adayını değiştirerek Kılıçdaroğlu’nun danışmanı Doç. Dr. Fatih Gürsul’u bu kentte 1. sıra adayı olarak belirlemişti. CHP kurmayları, CHP’den HDP’ye kayan emanet oyların geri dönmesi durumunda Gürsul’un parlamentoya girebileceğine dikkat çekiyor.

 

Bu haber toplam 1416 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri