Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Öğüt: Asker de, PKK da silah bıraksın

18.01.2011 18:02
VAN- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Kürt sorununun çözümü için askerin de PKK'nın da silah bırakmasını istedi.

Kürt sorununun çözümü için kurulan komisyonda görev alan CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve CHP Erzincan Milletvekili Erol Tınastepe, Van'a geldi.

CHP İl Başkanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kürt sorununun çözümü için diyalog döneminin başlaması gerektiğini savunan Öğüt, askerin de PKK'nın da silah bırakmasını istedi.

Öğüt, siyaset mekanizmasının ve hükümetin diyalogla bu işi çözeceğini anlattı.

Ensar Öğüt şöyle konuştu: "Konuşmayla çözeceğiz, silahla değil; insan öldürmeyle değil, oturup konuşup çözeceğiz. Kürt sorunu, Türk'ün sorunudur. Türk'ün cebinden para alınıyor, Kürt'ü öldürmek için bomba yağdırıyor, Türkiye yoksullaşıyor. Halk yeşilkarta muhtaç ediliyor. Kürtler kendi anadilinde öğrenim görecek. Vatandaş ile devlet arasına bir kan davası girmiş. Askeriyenin bütçesi buradan azaltılıp bölgenin kalkınmasına harcanmalıdır. Kanayan yara toplumsal mutabakat ile çözülebilir. Çatışmayı değil, konuşmayı diyaloğu öne çıkararak Kürt sorunu çözülür."

CİHAN

Bu haber toplam 1906 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri