Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP, Erdoğan'a büyük koz verdi!

13.04.2011 11:45
Sedat Ergin, bugünkü köşesinde CHP'nin Erdoğan'a verdiği kozu yazdı...
Hürriyet gazetesi yazarı Sedat Ergin, bugünkü yazısında, CHP'ninErgenekonsanıklarını aday göstererek Erdoğan'ın eline büyük bir koz verdiğini yazdı.

İşte Ergin'in köşe yazısının ilgili bölümü...

ERGENEKON SANIKLARI ADAY OLUNCA

Bir tarafta, kadın adayların sayısının artmasının taşıdığı olumlu esintiler ve adayların yaş ortalamasının düşmesinin milletvekili kadrolarında yaratacağı muhtemel gençleşmenin getireceği dinamizm beklentisi göze çarpıyor.

Kendilerini alanlarında uzmanlıklarıyla kabul ettirmiş kamuoyunda ağırlık taşıyan saygın isimlerin önünün açılmış olmasının yarattığı memnuniyet bu tabloyu destekliyor.

Diğer tarafta ise Ergenekon davası sanıklarının listelerde ön sıralara gelmelerinin yarattığı soru işaretleri...

Ayrıca, sosyal demokrat hareket için ağır bedeller ödemiş bir dizi ismin üstü çizilirken, partinin yelkenlerinin merkez sağdan esecek rüzgarlara doğru açılmış olmasını da denklemin içine koyalım.

Bütün bu çelişkileri bir araya getirdiğinizde,Kemal Kılıçdaroğluliderliğindeki CHP'nin nereye gitmek istediği sorusu karşısında kafanızın karışmış olması muhtemeldir.

CHP ERDOĞAN'A BÜYÜK KOZ VERDİ

Hiç kuşkusuz, bütün Ergenekon sanıkları, masumiyet karinesinden yararlanmak durumunda. Bu sanıkların önemli bir bölümü yetersiz delillerle tümüyle haksız bir şekilde suçlanmış da olabilir. Hatta, çoğu yargılama sonucunda beraat de edebilir...

Bütün bunlar yine de sanık konumunda olan insanların milletvekili adayı yapılmasındaki çok temel yanlışlığı ortadan kaldırmıyor.

Öncelikle Türk siyasetinde böyle bir yolun açılmış olması yanlıştır. İktidar partisinin önemli isimlerinin yolsuzluk dosyalarına rağmen milletvekili seçilmiş olmasının yarattığı emsal, bu yanlışınCHPtarafından da tekrarlanmasının mazeretini oluşturmaz. Sosyal demokrat olma iddiasındaki bir partinin illa başkalarına benzeme zorunluluğu mu var?

Bu yola girilmiş olması, CHP'nin siyasi etik ve dokunulmazlıklar konusundaki tezlerini olduğu gibi boşlukta bırakacaktır.

Şu noktayı da unutmayalım: Ergenekon soruşturması sonraki dalgalarında rayından çıkıp muhalefeti susturmaya dönük bir hatta girmiş olsa da, ilk dalgalarda ortaya çıkartılan patlayıcılar, bunlar üzerinden şekillenen ilişki ağları, en azından başlangıç döneminde kriminal bir yapının varlığına kuvvetle işaret ediyor.

Bu nedenle Kılıçdaroğlu, iktidar partisine kampanya boyunca kendisine karşı kullanabileceği önemli bir koz vermiş oluyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ınseçimmeydanlarında CHP liderini Ergenekon'la özdeşleştirerek bu kozu azami bir şekilde değerlendireceği hususunda kimse şüphe duymamalıdır.

Sedat Ergin - Hürriyet
 

Bu haber toplam 1490 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri