Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP: Ezan Türkçe okunmalı

03.01.2011 19:52
CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Türkiye'nin tek partili yıllarındaki uygulamaları hatırlatan bir taleple gündeme geldi. Ayhan, internet ortamına düşen bir ses kaydında Ezan'ın Türkçe okunmasından yana olduğunu söylüyor.

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, Türkiye'nin tek partili yıllarındaki uygulamaları hatırlatan bir taleple gündeme geldi. Ayhan, internet ortamına düşen bir ses kaydında Ezan'ın Türkçe okunmasından yana olduğunu söylüyor. Ses kaydına göre CHP Milletvekili Ayhan, "Ezanın Türkçe okunmasından yanayım. Türkiye'de halkın İslâm'ı değil, Arap kültürünü benimseyip yaşadığını düşünüyorum. İnsanlar, ibadetlerini kendi dillerinde de yapabilmeli. Allah'la iletişim, kendi dillerinde de mümkün olmalı." dediği duyuluyor.

Ses kaydının ortaya çıkmasının ardından Cihan Haber Ajansı (Cihan)'nın sorularını cevaplayan Milletvekili Ayhan, kendisine Ankara'dan telefon eden bir kişinin iki dille ilgili sorusu üzerine bunları söylediğini, konunun ezan olmadığını belirtti. Geçen cumartesi telefon eden kişinin, "Niye Arapça bu kadar tartışılmıyor da bu tartışılıyor?" şeklinde bir soru yönelttiğini ifade eden Selçuk Ayhan, "Kimsenin, milletin birden fazla dilini tartıştığı yok. Ben şu an Antakya'dayım, burada herkes Arapça konuşuyor. Kimsenin de kimseye karıştığı yok. İsteyen Kürtçe de konuşabilir. Eğer bunu bir resmî dil yerine koymaya kalkarsanız sorun başlıyor." diye cevap verdiğini aktardı. O kişinin bunun üzerine, "Pekiyi ezan niye Türkçe okunmuyor?" diye sorduğunu ifade eden Ayhan, "Kişisel düşünceme göre ezan da Türkçe okunabilir dedim. Geçmişte bunun denemesi de yapıldı. Herkes istediği dilde, kendi dilinde ibadet yapabilir. Önemli olan, Allah'la iletişim kurmaktır. Bu benim kişisel düşüncem' dedim. Böyle bir şey geçti. Orada bir kasıt var, provokatörün birisi yaptı diye tahmin ediyorum." şeklinde konuştu.

CİHAN


 

Bu haber toplam 1722 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri