Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP GENEL BAŞKAN YARDIMCISI İSTİFA ETTİ

18.04.2013 01:02
CHP Genel Başkan YardımcıSI Gülseren Onanç istifa etti.

CHP Genel Merkezi, akşam saatlerinde yaşanan istifa kriziyle sarsıldı.  CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç görevinden istifa etti.

Onanç, bir süre önce yaptığı açıklamada, "CHP tabanının yüzde 65'i çözüm sürecini destekliyor. Biz de sürecin parçası olacağız" demişti.
 
 
 
Gülseren Onanç'ı istifaya götüren süreç şöyle gelişti. Gülseren Onanç, yaklaşık 3 ay önce Agos Gazetesi'ne verdiği demeçte "CHP devrimci bir parti değil" demişti. Onanç'ın bu sözü CHP'de büyük tartışmalara sebep olmuştu.
 
Onanç o röportajın ardından Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği bir röportajda ise PKK'lılar için 'Gerilla' ifadesini kullanmıştı. 
 
Bu tanımlamada ufuk çaplı bir krize yol açmıştı. Gülseren Onanç geride bıraktığımız ay ise, Hürriyet Gazetesi'ne verdiği bir röportajda "Ben CHP'ye Kemal Kılıçdaroğlu için geldim. Kılıçdaroğlu giderse, ben de giderim" ifadesini kullanmıştı.
 
BARDAĞI TAŞIRAN SON DAMLA 
 
CHP Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç'ın Muş'ta yaptığı konuşma ise partideki rahatsızlığı doruğa çıkardı. Onanç cuma günü yaptığı açıklamada, "CHP tabanının yüzde 65'i AKP'nin çözüm sürecini destekliyor ve barış istiyor" dedi. 
 
Bu söz CHP tabanını ayağa kaldırdı. Partiyi arayan yüzlerce kişi "Bu nasıl bir ifade, CHP'nin yüzde 65 değil yüzde 100'ü barış ister" diyerek tepkisi gösterdi. 
 
Bazı partililer ise, Genel Merkez Yöneticilerini aradı ve, "Gülseren Hanım CHP tabanının AKP politikalarını desteklediğini nereden çıkardı, bu nasıl bir açıklama" diye sordu. 
 
www.gercekgundem.com 'un edindiği bilgiye göre bu sorular bugün toplanan MYK'da da gündeme geldi. Bazı genel başkan yardımcılarının Gülseren Onanç'a, "Tabanımızın AKP politikalarını desteklediğine hangi anket sonucundan ulaştınız. Bu anketi biz neden göremedik?" diye tepki gösterdikleri öğrenildi. 
 
MYK'da kısa süreli bir gerginliğin yaşandığı ifade edildi. Peşpeşe yaptığı siyasi gaflar yüzünden, son dönemde sıkça eleştirilmeye başlanan Gülseren Onanç, bugünki MYK'nın ardından saat 21.30 sularında istifasını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na sundu. Kılıçdaroğlu istifayı kabul etti. 
 
Onanç yerine Fikri Sağlar ve Ercan Karakaş'ın ismi gündeme geldi. Ancak her iki isminde belediye başkanlığı adaylığını düşündüğü için bu görevi, önerilse bile kabul etmeyecekleri öğrenildi. 
 
Kulislerde gündem getirilen diğer bir isim olan, Burhan Şenatalar'a ise Kılıçdaroğlu'nun sıcak bakmadığı belirtildi. Şenatalar, Kadıköy'de katıldığı bir toplantıda "Atatürk dönemi artık bitti" dediği için büyük tepki görmüştü. 
 
MYK'DA REVİZYON BEKLENTİSİ
 
Öte yandan Gülseren Onanç'ın istifa etmesinde Kılıçdaroğlu'nun mayıs ayının sonlarına doğru yapacağı MYK revizyonunun etkisininde olduğu belirtildi. Onanç görevden alınacağını düşündüğü için istifa yolunu seçti. Gülseren Onanç, 'Akil İnsan' Tarhan Erdem'e yakınlığıyla biliniyor.
 
BİR KRİZ DAHA KAPIDA
 
Bu arada perşembe günü toplanacak olan CHP TBMM Grup Yönetimi Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz'ın, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'na yönelik 'CIA ajanı suçlamasını' ele alacak. 
 
Uşak Milletvekili Yılmaz'ın sözlerinden ötürü istifa etmeyeceği öğrenilirken yönetimin nasıl bir tavır alacağı ise merak konusu oldu. Emine Ülker Tarhan, Birgül Ayman Güler ve Şevki Kulkuloğlu ile birlikte hareket ettiği bilenen Yılmaz'ın beklenenin aksine özür dilemeyeceği biliyor.
 
Kılıçdaroğlu'nun ise, Gülseren Onanç'ın istifasının ardından elinin rahatladığı ve Yılmaz'a yönelik bir disiplin yaptırımını rahatlıkla harekete geçireceği biliniyor.
 
 
KAYNAK: Gercekgundem.com
  

Bu haber toplam 1528 defa okunmuştur
askolsun
ismail sarialtin
gercekci insan
18 Nisan 2013 Perşembe 22:55
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri