Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP hakkında şok iddia!

29.08.2011 13:48
CHP'li Maltepe Belediyesi'nin bir plan tadilatıyla parsel sahiplerine 90 milyon TL imar rantı sağladığı iddia ediliyor.

Zaman'ın haberine göre, CHP'li Maltepe Belediyesi'nin dört şahsa ait bir araziye onay verdiği plan tadilatıyla, parsel sahiplerine 90 milyon TL imar rantı sağladığı iddia ediliyor. Söz konusu plan tadilatına 'hayır' oyu veren CHP'li Meclis Üyesi Sebiha Özkan, grup kararına aykırı hareket ettiği gerekçesiyle ihraç istemiyle disiplin kuruluna verildi.

CHP'li 9 meclis üyesi de kendi belediyesi tarafından yapılan plana parti grubunda itiraz etti. İmar Komisyonu'nun AK Partili Meclis Üyesi Yücel Mirzaloğlu da plana şerh koydu. Maltepe Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü de yapılan plan tadilatını uygun bulmamasına rağmen plan, komisyonca kabul edildi.

İddialara göre Maltepe Belediyesi; dört şahsın ortak olduğu 18 bin metrekareyi bulan inşaat alanında plan tadilatına gitti. Bu kapsamda araziye sınır olan cadde, inşaat alanını genişletmek için 2 buçuk metre daraltıldı. Aynı şekilde söz konusu arazi, Maltepe İlçe Belediye Meclisi'nde onaylanan Büyükşehir Belediyesi'nin 1/5000'lik imar planlarına aykırı olarakkonutalanından 'konut+ticaret' alanına çevrildi. Araziyle birleşik olan belediye hizmet alanının yeri de 1/5000 plana aykırı olarak değiştirilip, arazi sahiplerine yeni bir alan kazandırıldı. Bu yollarla söz konusu araziye 11 bin metrekare fazladan alan kazandırılmış olundu. İddia edilen bu işlemlerle araziye, rezidans yapılması durumunda 90 milyon TL rant sağlanmış olacak.

CHP Maltepe ve İstanbulBüyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ömer Lütfi Somun, ortada bir rantın olmadığını savundu. Somun, şu ifadeleri kullandı: "Belediye hizmet alanı daraltılarak belki parsel sahiplerine 1.000 metrekarelik bir alan kazandırıldı. Ancak istese vatandaş burayı da vermez. Mahkeme yoluna gider. Arazi sahipleri parselinin yüzde 40'ını belediye hizmet alanı olarak terk etmesi için anlaşıldı. Cadde de daraltılmadı. Şu anda zaten 12 metre o cadde." Planın, büyükşehir belediyesinden geçmeyeceği belirtiliyor.
 

Bu haber toplam 1850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri