Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP hapishaneye gitti ve BDP gazına geldi

01.11.2012 17:34
CHP'li milletvekilleri açlık grevi yapan hükümlüleri ziyaret ederek yemek verildiği halde kabul etmeyen grevcilerin şekerli sudan bile mahkum bırakıldığını söyleyerek vahim durumda olduklarını iddia etti.
Açlık grevindeki mahkumlarla yaptıkları görüşmeleri raporlaştıran CHP milletvekilleri, grev yapanlara 'şekerli su bile verilmediğini' iddia etti.
 
Cumhuriyet Halk Partisi, 31 Ekim'de Kandıra'daki 1 ve 2 Nolu F tipi Cezaevleri ile, Bolu'daki F Tipi Cezaevi’ne gerçekleştirdiği ziyaretleri raporlaştırdı.
 
Açlık grevindeki 28 kişiyle yüz yüze görüşmeler yapıldı. Raporda eylemcilerin sağlık durumuna ayrıntılı olarak yer verildi.
 
Rapora göre, 11'i tutuklu 17'si hükümlü olan eylemciler 20 ila 47 yaş arasında. Eylemciler arasında en çok 18, en az da 6 kilo veren var.
 
CHP'li Veli Ağababa, yetersiz beslenmeye bağlı sağlık sorunlarının başladığını belirterek, ''Sıvı alamıyorlar. Mide kabul etmiyor, yürüme problemleri var. Ayrıca üniversite mezunu bir mahkum da konuşamıyordu’’ dedi.
 
ŞEKER VE SU TALEPLERİ REDDEDİLDİ
Tutuklu ve hükümlülerin ifadesine göre, eylemcilerin limon, şeker ve su talepleri Adalet Bakanlığı tarafından reddedildi.
 
CHP’liler, bu aşamadan sonra hayati tehlike uyarısında bulundu. Rapor Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na da sunuldu.
 
683 KİŞİ AÇLIK GREVİNDE
Cezaevlerinde, 12 Eylül'de 100'ün üzerinde kişiyle başlayan açlık grevi, süreç içerisinde 980 kişiye ulaşırken, bu rakam dün itibarıyla 683 oldu.
 
Kaynak: NTV 
Bu haber toplam 2166 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri