Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP İl başkanı hakkında şok rapor

14.01.2011 09:09
Doğan Holding'ten CHP'ye transfer olan Nebil İlseven'in TMSF'de görev yaparken yaptığı icraatları, 2003 yılında kurulan TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'nun raporlarına girdi.
Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre Doğan Holding'ten CHP'yetransferolan Nebil İlseven'in TMSF'deyken, fona devredilenbankaşubesini 25 bin liraya satmak istediği ortaya çıktı. Şube 47 gün sonra 78 kat fazlasına satıldı. İlseven'in, satışı engelleyen yardımcısına, "Niye karşı çıkıyorsun. Satıp komisyonumuzu alalım" dediği raporda yer aldı

Rapora göre, İlseven, Genel Müdürlüğü'nü yaptığı Bayındırbank bir şubesini ucuza satmak isteyince Yardımcısı Mahmut Şener'e takıldı. Satışı engelleyen Şener'in ise iş akdi feshedildi.

TMSF yönetiminde olduğu dönemde aynı zamanda fona devredilen Bayındırbank'ın da genel müdürlüğünü yapan İlseven, bankanın Antalya Havaalanı Şubesi'ni ihalesiz 25 bin TL'ye tasfiye etmek istemiş ve dönemin Bayındırbank Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Şener'in itirazı nedeniyle bu amacına ulaşamadığı ortaya çıktı. Bayındırbank eski Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Şener'in TBMM Yolsuzlukları Araştırma Komisyonu'na gönderdiği bir şikayet mektubu ile ortaya çıkan olay şöyle gelişti:TMSFYönetim Kurulu üyesi ve Bayındırbank Genel Müdürü Nebil İlseven, Bayındırbank'ın Antalya Havaalanı Şubesi'ni 27 Aralık 2001 tarihinde Denizbank'a 25 milyar liraya (25 bin) satmak istemiş. Ancak, Genel Müdür Yardımcısı Mahmut Şener, yılda ortalama 3.5 milyon dolar kâr eden şubenin bu fiyatta satışına karşı çıktı. Şener'in itirazı üzerine iptal edilen satış, sadece 47 gün sonra yine Denizbank'a tam 1.4 milyon dolara satıldı. 25 milyar lira o günkü dolar kuru ile yaklaşık 18 bin dolardı. Yani 18 bin dolara satılmak istenen şube itiraz üzerine, tam 78 kat fiyatla 1.4 milyon dolara satılmış oldu.

İTİRAZI HÜLLE İLE AŞMAYA ÇALIŞTI

Mahmut Şener'in itirazını aşmak için yollar deneyen İlseven, Bayındırbank'ın havaalanı şubesini istediği fiyatta satmak için ilginç bir yönteme başvurdu. Yine fona devredilmiş olan EGS Bank'ı Bayındırbank'la birleştiren İlseven, Bayındırbank'ın Antalya Havaalanı Şubesi'ni EGS Bank'ın şubesi imiş gibi satmak istemiş. İlseven'in bu kararı da yine Mahmut Şener'in itirazı ile başarısız oldu.

KARŞI ÇIKMA, KOMİSYONUMUZU ALALIM

Mahmut Şener, TBMM'ye gönderdiği şikayet dilekçesinde, itiraz etmeseydi devletin büyük zarara uğratılacağına dikkati çekerek, "Birinci satış kararından sonra vaki ikazım üzerine Genel Müdür Nebil İlseven 'ne karışıyorsun, satalım komisyonumuzu alalım' dedi" ifadelerine yer verdi. Öte yandan, Şener'in, bu itirazlarının ardından iş akdinin de feshedildiği ortaya çıktı.


YENİ ŞAFAK
 

Bu haber toplam 1494 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri