Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin mi yoksa hizmetin mi kalesi?

23.05.2011 10:25
İzmir, "CHP'nin kalesi" olarak bilinir. AK Parti'nin seçim sloganı ise "Hizmetin kalesi İzmir" şeklinde. "Kale" dense de 2007'de CHP'nin oy oranı 35, AK Parti'nin oy oranı yüzde 30'du. AK Parti bu farkı daha da azaltmayı hedefliyor.

İzmir'de, "CHP'nin kalesi İzmir" sloganına karşılık AK Parti, "Hizmetin kalesi İzmir" sloganını kullanıyor. Doğu ve Güneydoğu'dan göç nüfusu ve buna orantılı olarak vekil sayısını da artırmış. İzmir'in 2007'de 24 olan vekil sayısı 26'ya yükselmiş. 2007'de CHP 11, AK Parti 9, MHP ise 4 milletvekili çıkarmıştı.

İzmir, CHP'nin kalesi olarak anılsa da 2007'de AK Parti ve CHP birbirine yakın oranda oy almıştı. CHP yüzde 35.46 oranında oy alırken, AK Parti yüzde 30.50 oy almışı. Bu fark azalsa kimseyi şaşırtmayacak. İzmirli de bir anlamda 'hizmet mi, ideoloji mi?' istediğinin kararını verecek. İzmirli artık İzmir'in kabuk değiştirmesinden, ayağa kalkmasından, yana. Bu yönde yüksek bir beklenti var. Kordon'da karşılaştığımız Mustafa Aydın, AK Parti'nin birçok kentte başarılı çalışmalar yaptığını ama İzmir için yeterince fırsat bulamadığını söylüyor.

CHP'Lİ BALBAY

AK Parti Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay iki bölgede liste başı yaparak İzmir'e verdiği önemi gösteriyor. AK Parti'nin İzmir adaylarının büyük bölümü de yenilenmiş. Ergenekon sanığı gazeteci Mustafa Balbay, CHP'nin 2. bölgeden 2. sıra adayı. Balbay'ın İzmir'den seçilerek hapisten çıkartılması düşüncesi de CHP'lileri heyecanlandırıyor. Üniversite öğrencisi Yeliz Ergün, Balbay'ın adaylığının CHP için olumlu olduğunu düşünüyor.

GENÇ PARTİ VE DP OYLARI

GP ve DP'nin 200)'de aldığı yüzde 13'lük bir oy oranı da sonuçlara etki edecek görünüyor. 2007'de Cem Uzan'ın Genç Parti'si yüzde 7.5, DP ise yüzde 5.19 oy almıştı. Bakan Günay'ın Serhat Menteşe, Ziya Beşe gibi DP'nin önde gelen isimlerinden destek sözü aldığı belirtiliyor.

BELEDİYE OPERASYONU

Ergenekon tutuklusu İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek bağımsız aday olarak dikkat çekiyor. BDP'nin desteklediği Mehmet Tanhan ve Erdal Avcı, Kürt oyları için çalışıyorlar. CHP'li belediyeye yönelik yolsuzluk soruşturması siyasi olarak algılanıyor. CHP soruşturmayı propaganda malzemesi olarak kullanıyor. AK Partililer de pek hoşnut görünmüyor operasyondan. MHP'de Genel Başkan Yardımcısı Oktay Vural, etkili bir isim olarak ortaya çıkıyor. MHP'nin alması beklenen 4 vekilin dışındaki 22 vekilin AK Parti ve CHP arasında dağılacağı düşüncesi hakim. CHP'nin 12, AK Parti'nin 10 milletvekili çıkartacağı düşüncesi genel kabul görüyor. 11-11 eşitlik ise şaşırtıcı olmaz.

 

Hayatın merkezi Kordon

Seçim sıcağını, artan hava sıcaklığı ile birlikte yaşayan İzmir'de yaşam hareketli. Yollar mutlaka Kordon'a çıkıyor. Kordon'da elindeki oltayla balık tutmaya çalışan Fatma Teyze dikkat çekiyor. Yaşı 60'ın üstünde ama olta elinden düşmüyor. Tuttuğu balıkları da restoranlara satarak geçimini sağlıyor. Soruyoruz, ne olacak seçimin hali? "Ben bilmem evlat" diyor Fatma Teyze, "Benim bildiğim geçim." Hemen yanındaki üniversiteli genç kızlar da pek ilgilenmiyorlar seçimle. Kordon'da başı açık arkadaşları ile neşeli biçimde kol kola yürüyen başörtülü Şükran Erdemli ise AK Parti'nin ilde atak yaptığını düşünü-yor. CHP ve AK Parti'nin birbirine yakın oy alacağını söylüyor.

 

İZMİR'İN ÇILGIN PROJELERİ

İzmir'in ayağa kalkması için çılgın projelere ihtiyaç var. Kuzey Ege Limanı, körfez altından tüp geçit, Çiğli'ye havaalanı, şehir hastaneleri bunlardan bazıları. Şehirde yeni bir beklenti oluşmuş durumda. Çünkü Başbakan'ın 4 Haziran'da büyük bir proje açıklayacağı duyurulmuş. Gerçi projenin, havaalanı yolundaki gecekonduların yıkılarak modern binalara kavuşturulması olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle projenin gizemi biraz azalmış. Erdoğan, İzmir projesini de daha önce yaptığı gibi simülasyon ile anlatacak.

Bu haber toplam 1410 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri