Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Biz hesap adamıyız üfürmeyiz

28.12.2010 15:23
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İktidara geldiklerinde yapacaklarını birbir anlatan Kılıçdaroğlu, "Bunların parayla ne ilgisi var?" dedi

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun açılamalarından bazı satır başları:

Bazı şehirlerin özel günleri vardır. Tarihi hatırlatırlar ama bunu bile bize çok gördüler. Mehmet Akif'i de minnetle anıyor şükranlarımızı sunuyoruz. Bütçe dolayısıyla salı toplantılarını yapamadık ama görüşmeler tamamlandı. Bu süre içinde 15. olağan üstü kurultayı yaptık. Hepimiz çalışacağız MYK üyeleri daha fazla uğraşacak kimsenin Ankara'da oturma lüksü yok .

Bize bu CHP hep eleştiriyor bir şey düşünmüyor diye eleştiriliyor. Ama bizim tüm programımız var. Bu kurultayda tekrar hatırlatalım dedik. Nasıl Anayasa, toplum düzeni ve sosyal devlet istediğimizi söyledik. Mutlu birey mutlu aile mutlu devlet dedik. Biz anlattık ama bir baktık yandaş medyada bir kıyamet koptu. Bu sözleri siz veremezsiniz dediler. Bunun bedeli 200 milyar dediler. Olay çarpıtılacak. Verdiğimiz sözlerin parayla ilgisi yok. Akıl ve mantıkla ilgisi var. Bunlarda yok onlar götürmeye alıştığı için!

Toplumu sivilleştirmenin parayla ne alakası var. Atatürk'ün hedef koyduğunu gerçekleştireceğiz. Bütçe sırasında diyeceksin ki bizden önce de vardı. Değiştirdiğin anayasa da eskiden kaldı. Dokunulmazlıkları kaldıracağız bunun parayla ne ilgisi var var gerçi dolaylı olarak götürenler parayı götüremeyecek.

Atatürk'ün vasiyetini çiğnetmeyip Türk Dil Kurumu Türk Tarih Kurumu'nu eski haline getireceğiz. Kaynakla ilgisi yok. Atatürk'ün İş Bankası'nda var. Para var bilinçli kullanacağız. Halkın iktidarında taşeron işçiyi kaldıracağız. Biz aracıyı kaldıracağız.

YÖK'ü kaldıracağız. Bunun ne ilgisi var parayla. Belki maaş tasarrufu sağlayacağız. Ayrıca ahlaklı siyaset yasasını getirmek istiyoruz. Bunun parayla ilgisi var mı? Bütçenin nereye harcandığının hesabını komisyonda verecekler. Biz her kuruş paranın nereye gittiğinin hesabını vereceğiz...

Üniversitelere özerklik getireceğiz. Bugün haberlere düşen konu var. İstanbul Üniversitesinde öğrenciler 1 yıl süre ile aranabilecek. AKP 'nin demokrasi ile ilgisi yok ben diyorum bunlar baskı düzenini istiyor. Bunların demokrasi ile alakası yok.

Üniversitelerde gençler söz sahibi olacak dedik. Bunun parayla ilgisi var mı? 17 yaşında idam ediyorsun 22-23'e gelmiş üniversitede söz hakkını vermiyorsun. Üniversite özgürlüklerin fışkırtığı bir üniversite olacak. Bunun parayla pulla  ilgisi yok. Biz kaynak yaratan bir proje öne sürüyoruz.

Büyük AVM'lerle ilgili olarak AKP'nin getirmediğini getireceğiz. Biz kaynak yaratan bir ekonomi planlıyoruz. Bize 41 vaat için 200 katrilton para diyorlar. Bunların yeni kaynağa ihtiyacı yok. Biz demokrasiyi amaç edinmiş bir partiyiz onlar araç edinmiş bir parti. Biz gerçekten demokrasi istiyoruz. Ama onlar devleti özgür kılmak değil ele geçirmek için uğraşıyorlar. Bir de Hık deyici grubu var. Başbakan ne derse onlar da aynı şeyi söylüyorlar. Demokrasi endeksi yayınladılar.

Melez demokrasisi olan iktidar var bu iktidarla ancak bu kadar olur. Biz demokrasiyi gerçekten istiyoruz. Bu öğrenciler sırf medyada görülsün diye kendini yere atıyor diyor İçişleri Bakanı bizim iktidarımızda böyle bakan olmayacak. Çiftçinin içinde yaşadığı krizi de söyledik. Biz namuslu ve temiz siyaset anlayışımızla hareket edeceğiz. Biz bu külfetleri çözmeye talibiz.

Bu iktidar en büyük yolsuzlukların yapıldığı iktidardır. Onun için bunlara Adaletten Kaçanlar Partisi diyoruz. Biz söylüyoruz. Yoksullukla mücadele edip aile sigortasını mutlaka ama mutlaka çıkaracağız. Makarna kömür bulgur veriyorsun. Sen mal veriyorsun ben onun gururu ile oynamayacağım. Sen mal vereceksin ben para vereceğim. Biz hiçbir yoksul ailenin onuru ile oynayamayacağız. Kimse birilerinin kapılarında beklemeyecek. Sosyal devlet yoksullar işsizler için var. Yoksa Sosyal Devlet bunun için var. Hem sosyaliz hem de onuru koruyoruz demokratız.

Biz bunu deyince yoksul sayısı çok fazla gideremezsiniz dediniz. Benim adım Kemal ben bu yoksulluğu gidereceğim. Biz bir şey söylemişsek bunun hesabını yapmışızdır. Biz hesap adamıyız biz üfürmeyiz. Aile sigortasını biz söyledik ama bu yasa 1971'de parlementodan geçmiş. Ağızlarına bile alamazlar. Yıl 2011'e geldi. Nasıl çıkıp kaynak yok dersin.

Bu haber toplam 1472 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri