Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'nin kalesinde isyan

15.08.2011 14:18
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocağolu’dan şikayet eden CHP’li 8 ilçe belediye başkanı acil çözüm bekliyor.

CHP'nin en güçlü olduğu illerin başında gelen İzmir'de büyükşehir belediyesi ile ilçe belediyeleri karşı karşıya geldi. 8 İlçe belediyesi, Büyükşehir Belediyesi bürokratlarının kendilerinin taleplerini ciddiye almadıklarını, bürokratik sıkıntılar yaşadıklarını, yatırım ve iş planları geç kaldığı gerekçeleriyle "kazan kaldırdı".


Gelişmeler üzerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun talimatı ile Genel Başkan Yardımcıları Gürsel Tekin ile Volkan Canalioğlu devreye girdi.

İzmir'de kriz, Konak, Karşıyaka, Karabağlar, Bayraklı, Buca, Bornova, Çiğli ve Menderes belediye başkanlarının, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na sorunlarını iletmek için toplu randevu istemeleriyle çıktı. Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün'ün ev sahipliğinde yapılan toplantıdan çıkan görüşme talebine, Kocaoğlu, "İlçeleri tek tek gezeceğim" diyerek olumlu yanıt vermedi. Randevuyu vermeyen Kocaoğlu'na ilçe belediye başkanları tepki gösterdi. Son olarak Cuma günü yapılan Meclis toplantısında da konu gündeme gelse de sorunun çözümü için adım atılamadı.

"İzmir'i AK Parti alabilir"

Cuma günü yapılan Meclis toplantısında bazı üyelerin "Yerel seçimde AKP'nin İzmir'i alma tehlikesi var" dediği, Kocaoğlu'nun da buna karşın, "Bundan sonra her Pazartesi ve Cuma toplantı yapacağız, sıkıntıları dinleyeceğim" sözü verdiği iddia edildi. Ancak bu açıklama da krizi çözmeye yetmedi.

Kocaoğlu geçtiğimiz hafta Çin'e giderken, Kılıçdaroğlu'nun talimatı üzerine devreye giren Gürsel Tekin ve Volkan Canalioğlu İzmir'e gittiler.

Krizin bitirilmesi noktasında Tekin ve Canalioğlu'nun sorunun çözümüne dair verdiği sözler, ilçe belediye başkanlarını umutlandırken, Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, "Sözler var ama uygulama yok. Maalesef açıklamalar birşey ifade etmiyor, çünkü uygulama değişmiyor" diyerek isynını dile getirdi.

Sıkıntı ne?

İlçe belediyeleri, kanalizasyon yatırımı, alt yapı çalışmaları, dere ıslahları, kültür merkezi inşaatları, atık su arıtma tesisleri gibi ihale süreci gerektiren yatırımlar yapmak istese de, Büyükşehir Belediyesi'nin bürokratik işlemleri nedeniyle bu yatırımların sürekli sarktığı ve geciktiği ifade ediliyor.

'Sözler tutulamıyor'

Konuyla ilgili sıkıntılarını bölgede bulunan Vatan Gazetesi'ne anlatan Menderes Belediye Başkanı Ergun Özgün, belediye başkanı seçilmeden önce halka verdikleri sözler olduğunu ifade ederek, "Bu sözler 5 yıllık takvime endeksli. 2,5 yıllık süreç geçti. Kalan zaman dilimi geçmişteki zaman dilimindeki sonuçlandırmamız gereken az bir süre kaldı. Öngördüğümüz hizmetlerimizi yaşama geçirecek gibi görülmüyor"Kocaoğlu ile bu işin yürümeyeceğini iddia etti.

 

Bu haber toplam 1672 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

Kale içten yıkılyor
yedidağınaslanı
CHP bir parti değil ki o nedenle bir şeycik olmaz.
15 Ağustos 2011 Pazartesi 18:24
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri