Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP'ye Mısır'da zor 'Hükümet' soruları

11.09.2013 01:03
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk Kahire'deki ilk temaslarını, aynı adı taşıyan Mısır siyasi partisi, Mısır Cumhuriyet Halk Partisi ile görüştü.

Görüşme sonrasında ise Mısır basını ile biraraya geldiker. CHP heyeti, Mısır basınının hem Suriye, hem de Türk hükümetinin Mısır'a yaklaşımı konusunda sorularla karşılaştı.

İlk soru, 'Türk hükümetini mi temsil ediyorsunuz? Buraya Türk hükümeti tarafından görevlendirilip mi geldiniz?" oldu.

Loğoğlu, bu soruyu şöyle yanıtladı;

"TÜRK HALKININ MISIR'A DOSTLUĞUNU TEMSİL EDİYORUZ"

"Türk halkının Mısır'a dostluğunu temsil ediyoruz. CHP, Türkiye'nin ana muhalefet partisidir. Hükümetin değil ana muhalefetin temsilcileri olarak buradayız.ilişkilerin düzeltimesi için buradayız. İşadamlarımızın yatırımlarını konuşmak için buradayız. Sonuçları da hem hükümet, hem kamuoyu ile paylaşacağız CHP 2015'teiktidara geldiğinde de hem Türkiye Mısır ilişkileri, hem Türkiye'nin tüm bölgedeki ilişkileri eşitlik, işbirliği, karşılıklı dayanışma çerçevesinde gerçekleşecek. Türkiye'nin tüm komşuları ile ilişkileri düzelecek."

İkinci soru Suriye konusunda geldi. Mısırlı bir gazeteci, "Başbakan Erdoğan'ın Suriye'ye ABD saldırısına destek vermesine ne diyorsunuz?"

Loğoğlu'nun buna yanıtı ise, "Suriye konusunda barış ve diyalogdan yanayız" şeklinde oldu. Loğoğlu şöyle dedi; "CHP, Suriye'ye dışardan müdahaleye karşıdır. CHP'nin 2 önerisi olmuştur; BMGK'nin Suriye'de ateşkes çağrısı. Suriye dahil, bölgenin kimyasal silahlardan arındırılmadı. Rusya'nın önerisinin ABD tarafından kabul edilmesi olumlu bir gelişme. İnşallah sonuçlanır." Başbakan Erdoğan konusunda gelen bir başka soru ise, "Başbakan Erdoğan ABD'nin projelerinin aracı mıdır?" oldu.

Loğoğlu bu soruya karşılık ise, "Biz, Suriye'ye dışarıdan bir müdahale yapılmasına karşıyız. Eğer TBMM'ye Türkiye'nin Suriye'ye karşı herhangi bir koalisyona katılmasına ilişkin bir öneri gelirse, CHP olarak, Irak'ta yaptığımız gibi, buna red oyu vereceğiz' dedi.

Basın toplantısındaki son soru ise, Mısır'daki son siyasi gelişmeler üzerine oldu; " 3 Temmuz'da olanları destekliyor musunuz?"

Bu soruya yanıtı da Osman Korutürk verdi; "
"Mısır halkının bütününün, şiddete başvurmadan bulacağı çözümü destekliyoruz. Kimsenin Mısır'da, Türkiye dahil, şu ya bu tarafı tutma hakkı yoktur."

Hürriyet

Bu haber toplam 2334 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri