Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

CHP Mısır'a Ne Mesaj Götürecek?

05.09.2013 11:00
Mısır hükümetinin davetlisi olarak Kahire’ye gidecek CHP heyeti görüşmelerinde “bir an önce seçimleri yapın” mesajı verecek.

Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu ve İstanbul Milletvekili Osman Korutürk’ten oluşan heyetin, 9-12 Eylül tarihlerinde Mısır’a yapacağı ziyaret, partinin de gündemini oluşturdu.

Mursi’nin devrilmesinden sonra işbaşına gelen Mısır Hükümeti’nin davetlisi olarak Kahire’de temaslarda bulunacak olan CHP heyeti, “Biran önce seçimleri yapın, demokrasiye geçin.

Demokrasiye geçiş süresinin uzaması sakıncalıdır” mesajını iletecek. Mısır Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi’nin daveti üzerine gerçekleşecek ziyaret Kahire’deki çeşitli siyasi ve resmi temasları kapsayacak. CHP heyetinin programında Sisi ile görüşme ise yok.

Öyle one minute ile olmaz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan MYK sonrası yaptığı açıklamada, CHP heyetinin Mısır ziyaretine ilişkin Başbakan Erdoğan’ın eleştirilerine de yanıt verdi.

Tekin, “Bize ‘darbeci’ diyen Sayın Başbakan’ın darbelerden mağduriyeti var mıdır? CHP olarak Irak’a gittik şimdi de davet üzerine Mısır’a gideceğiz. Sizin yanlışlarınızı ancak ciddi devlet geleneği olan CHP toparlayabilir... Öyle one minute hikayeleriyle olmaz bu iş.

Vatan'ın ahberine göre, CHP Mısır’a darbecileri alkışlamak için değil, Türkiye ile Mısır halkı arasındaki ilişkilerinin nasıl düzelebileceği ve oradaki sivil toplum örgütleri ve farklı siyasal düşünceler dahil olmak üzere herkesle görüşmek üzere gidiyoruz. Mısır’la da kalmayacağız önümüzdeki günlerde sürprizlerimiz olacak” dedi.

CHP Mısır halkının yanındadır

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, bazı gazetelerin CHP’nin ziyaretini olumsuz yönde değerlendiren haberler yaptığını belirterek, şunları söyledi:

“General Sisi’yle randevumuz yok, ordu bizim muhatabımız değil. CHP olarak biz de yapılanı olarak niteledik... CHP Mısır halkının yanındadır. Olumlu, yapıcı bir anlayışla Mısır’a gidiyoruz..

Türkiye Mısır ilişkilerine katkı yapmak için gidiyoruz. Ayrıca iki gazeteci arkadaşımızın gözaltında bulunduklarını biliyoruz, onlar konusunda da bir girişim yapmak isteyeceğiz.” Loğoğlu Mursi ile görüşmek istediklerini de söyledi.

Vatan

Bu haber toplam 1134 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri