Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'CHP mitinginde BDP'liler vardı'

26.05.2011 17:49
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Hakkari'de yaptığı mitinge ilişkin itiraf gibi açıklama Barış ve Demokrasi Partisi (BDP)'nden geldi. BDP Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, Kılıçdaroğlu'nun mitingindekilerin BDP'li olduğunu açıkladı.

Bazı sivil toplum temsilcileri ile Genel Merkez'de basın toplantısı düzenleyen Koçali, medyayı Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki olayları farklı yansıtmakla suçladı. Koçali, Kürt sorununun çözümüne çok yakın, bir o kadar da uzak olduklarını savundu. Koçali, "Diyelim ki şiddet, askeri operasyonlar, tutuklamalar bitti. Sorun biter mi, bunlar insan hakları boyutu. Sorunun çözümünde temel meseleler var. Bunlar, Kürt kimliğinin tanınması, anayasal güvenceye alınması, anadilde eğitim, Kürtlerin kendi kendini yönetmesi. Bunu birileri 'Demokratik özerklik' diye tanımlayabilir, başka tanımlarla dile getirilebilir ama mesele aynıdır. Mesele, Kürtler artık kendi kendilerini yönetmek istiyorlar. Bunlar çözülmeden Kürt sorunun çözümlendiği konusunda hemfikir olmayacağız." dedi.

Gazetecilerin sorularını cevaplayan Koçali, CHP'nin Hakkari mitingine BDP'lilerin katılıp katılmadığına ilişkin bir soruya "Muhtemelen BDP'li arkadaşlardı. Kıskananlar çatlasın diye espri yapmışlar. İyi de espri yapmışlar. Başbakan, Hakkari'ye gittiğinden beri bunun hezeyanını yaşıyor. Başbakan'a bu aklı kim verdi ki 'Sen Hakkari'ye git' diye. Başbakan oraya hangi cesaretle gidiyor? 'Sevmeyen çeksin gitsin' lafını orada etmişti. Bence Başbakan Hakkari mitingini, Kılıçdaroğlu'nun mitingine kaç kişinin gittiğiyle değil, bizim orada yapacağımız mitingle kıyaslasın. Orada on binler toplanacak." diye konuştu.

İstanbul'daki patlamaya ilişkin ise Koçali, şiddet zemini oluşturmak isteyenlerin bunu yapmış olabileceğini belirterek, buna fırsat verilmemesi gerektiğini kaydetti.

Bu haber toplam 1640 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri